Автор на статията за Econ.bg: Филип Петков ( f.petkov@gmail.com )
„Към Комунистическата партия и народите на Съветския съюз! Към народите и правителствата на всички страни! Към цялото прогресивно човечество! Обръщение на Централния комитет на Комунистическата партия на Съветския съюз, Президиума на Върховния съвет на СССР и правителството на Съветския съюз!
Извърши се велико събитие. За първи път в човешката история се осъществи полет в космоса. На 12 април 1961 година в 9 часа и 7 минути московско време космически кораб с човек на борда се издигна в космоса, извършвайки първия полет около земното кълбо, благополучно се завърна на нашата свещена земя, родина - Страната на съветите!
Първият човек, проникнал в космоса - съветски човек, гражданин на СССР!
Това е безпримерна победа на човека над природните сили!... В този подвиг, който ще се увековечи, са въплътени гениите на съветския народ, могъщата сила на социализма... Тази нова ера в прогресивното развитие на човечеството се поставя от страната на победилия социализъм."*
Този откъс е част от поздравлението, отправено от ръководителите на СССР по случай първия космически полет, извършен от Юрий Гагарин на 12 април 1961 г. Днес, когато честваме 50-годишнината от паметното събитие, тези думи звучат странно приповдигнато. Тонът на прокламацията е толкова далечен, че съвременният читател би се удивил как партийната пропаганда може да пресъздаде едно достойно техническо достижение.
Успехът на Гагарин и екипа от инженери в космическото градче Байконур е повод за гордост и самочувствие десетилетия наред на социалистическия блок.
Според официалните информационни агенции по онова време след слизането си от космическия кораб първите думи на Гагарин били: „Моля ви да дължим благодарност на партията, правителството и лично на Хрушчов, за това че приземяването беше нормално, че се чувствам добре и нямам травми".
В следващите месеци списанията за техника и наука, издавани в СССР, бълват реалистични и не чак толкова реални разкази за космическата разходка на Гагарин, за високотехнологичните постижения в космическия инженеринг, разказ от първо лице за образа на Земята отвисоко. Днес антрополози, социолози и психолози анализират отпечатъците от епохата - корици на списания, патетичните журналистически материали и интервюта на космонавта, дадени пред западни медии. Целта им е да разберат как заслужилия почит гражданин на СССР бива припознат като враг на комунизма и знаещ тайни, които не бива да бъдат споделени на висок глас.
Не след дълго и върху името на достойния космонавт пада сянка. В навечерието на 50-годишния юбилей от първия космически полет в Русия бяха публикувани документи около мистериозната авиокатастрофа, в която космонавтът умира, и негови писма, написани преди първия му полет, пише "Ройтерс".
Седем години след полета си, Гагарин загива в самолетна катастрофа. Конспиративните теории свързват това със заговор за убийство, поръчано от тогавашния ръководител Леонид Брежнев. Липсват обаче конкретни обвинения или свидетелства за нелоялност към партията.
Документите, съхранени в архива на тогавашните тайни служби, обаче показват със сигурност, че успехът на първия космически полет е бил несигурен до последната секунда. Секретните експертизи за полета на Гагарин и показания на конструктори от екипа му, показват, че в последните минути при навлизането му в орбита е имало технически проблеми в капсулата на космонавта, които са можели да струват живота му и гордостта на СССР.
*Откъсът е публикуван от в. „Независимая газета"