Американската икономика ще расте с най-бързите си годишни темпове от десетилетия тази година, след като перспективите се подобриха рязко, но поредният скок на COVID-19 е най-големият риск през следващите три месеца, сочи проучване на "Ройтерс".
Налице е нова вълна на оптимизъм сред икономическите експерти, предсказващи тласък на икономическата активност от пакета за облекчение на пандемията от 1,9 трилиона долара, а също и от предложения инфраструктурен план на американския президент Джо Байдън от над 2 трилиона долара, според анкетата проведена в периода 16-20 април сред 100 икономисти.
Очакваше се най-голямата икономика в света да нарасне средно с 6,2% тази година, което е най-ярката перспектива от началото на изборите за периода преди повече от две години и ако бъде постигнато, ще се отбележи най-бързото годишно разрастване от 1984 г. насам.
Но близо 70% от икономистите, или 39 от 56, в отговор на допълнителен въпрос заявиха, че най-големият риск за икономиката е нарастването на случаите на коронавирус през следващите три месеца.
„Повишихме прогнозата си за растеж благодарение на допълнителни фискални стимули и бързата програма за ваксинация“, каза Сал Гуатиери, старши икономист в BMO Capital Markets.
След като вероятно се е разширила с годишен темп от 5,8% през предходното тримесечие, американската икономика се очаква да нарасне с 8,5% през това тримесечие. Това бележи рязко подобрение - в ярък контраст с прогнозите за повечето големи развити икономики - от 7,2%, прогноза за това тримесечие.
„Тласъкът не само от отваряне, но и от фискални стимули ще отслабне до точката, когато стимулът се превърне във фискално забавяне“, каза Джим О’Съливан, главен макро стратег в TD Securities.
"Така че има много причини не просто да екстраполираме силните цифри, които наблюдаваме сега и очакваме нетният резултат в края да бъде по-малък от пълното възстановяване на пазара на труда.", добави О’Съливан.