Асен Василев: Нямаме проблем с газа за следващата зима, не разговаряме с "Газпром"

29.04.2022 | 10:10
по статията работи: econ.bg
"От Южния газов коридор плюс доставки на втечнен газ от Гърция и Турция и този план се изпълнява в момента. Няма да имаме проблем със снабдяването дори през зимата", изброява финансовият министър
Асен Василев: Нямаме проблем с газа за следващата зима, не разговаряме с "Газпром"
Снимка: под лиценза на creative commons

ямаме проблем с газа за следващата зима, не разговаряме с "Газпром". Това заяви Асен Василев, министър на финансите и вицепремиер, по време на посещението си в Брюксел за уточняване на подробности за общи европейски действия в помощ на България, след като "Газпром" прекрати доставките в сряда.

България може да замести целия внос от Русия с други източници, цитира думите му "Ройтерс". "От Южния газов коридор плюс доставки на втечнен газ от Гърция и Турция и този план се изпълнява в момента. Няма да имаме проблем със снабдяването дори през зимата", изброява финансовият министър пред репортери.

По думите му напътствията на Европейската комисия не са били приложими към това, което "Газпром" е предложил на правителството. "Никой разумен човек не би се подписал под обещание да плати за газ в рубли, допълва той. Никога не сме напускали договора си с "Газпром", те спряха да го изпълняват едностранно."

Според него "Брюксел много ясно заяви, че плащанията са в нарушение на санкциите, днес го потвърди по време на срещите, така че няма как да го направим по начина, по който "Газпром" го изисква от нас". Той прогнозира, че е възможно алтернативните доставки да са на същите цени като на руския газ, а може би и по-ниски.

Василев обясни, че е поискал в България да се създаде регионален координационен център, който ще управлява общата употреба на електрическата и газовата инфраструктура за Югоизточна Европа и Италия.

"Това, което конкретно поискахме, е решението с LNG терминала на остров Левитуса да не е само за България. Това е инфраструктура за 20 млрд. куб.м, която е и за района. Въпросният координационен център ще работи именно с тази инфраструктура и когато се установи, ще може да започне да работи и с общи енергийни поръчки за няколко държави.

Вицепремиерът добави, че в Европа се преглеждат и други договори с Русия, а в България се прави правен анализ в подготовка на искане пред арбитражен съд и да се задействат юридическите екипи на Европейската комисия. Ако имаме основание, ще подадем иск, уточни той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...