БСП намалиха осигуровките и никой не разбра

21.04.2009 | 18:23
по статията работи:
Чувствам се подведен и за съжаление повечето колеги - счетоводители, специалисти по ТРЗ, както и някои юристи, също се подведоха като мен
БСП намалиха осигуровките и никой не разбра
Прикачени документи

Автор на коментара: Преслав Недев, счетоводител

Има резерв от 4-5% за намаляване на социалните осигуровки, плащани от работодателя. Това заяви министърът на икономиката Петър Димитров по време на българо-турски бизнес форум. От началото на 2009 г. те са 17,4 на сто.

Министър Петър Димитров съобщи, че засега има само три страни в Европа, които създават по-добри условия за бизнеса от гледна точка на социалните осигуровки. Това са Люксембург, Кипър и Словения. „Авансово казвам, че ако партията, която представлявам, продължи да управлява през следващия мандат, сигурно ще коригираме и това несъответствие по социалните осигуровки, които се плащат от работодателя. Явно тук имаме резерв да намалим с 4-5 процента, за да може и по този показател да сме с най-благоприятна среда", каза министърът.

Благодарен съм на министър Димитров за споделеното мнение, но нека бъдещото намаляване да се отнася само за по-възрастните работещи, т.е., родените преди 1960 г., а не за всички. Все пак трябва да се мисли и за стабилността на пенсионната ни система.

Благодарен съм и на Правителството на Сергей Станишев, че стимулира работодателите да наемат млади хора, като им дават предимство в размер на 5% от пенсионните осигуровки, спрямо старите работници и служители. Защото едно е да се плащат 18% върху наетите възрастни, друго е да са 13% (8% ДОО + 5% ДЗПО).

Разбира се, би било прекрасно осигурителната пенсионна тежест и на родените преди 1960-та да са 13%, но изглежда е имало причини да се избере този вид различно облагане, навярно същите причини, поради които едни физически лица се облагат с данък върху доходите 10%, а други, упражняващи независима икономическа дейност с 15%. Макар че не разбирам логиката на различното облагане, все пак я приемам - в закон е написана, и трябва да се уважава и спазва.

Предполагам, повечето от четящите се чудят какви ги пиша, и по какъв начин са направени сметките, за да се формират осигурителните вноски. Нека накратко да направим едно представяне на промените на КСО - ДВ, бр. 109 от 23 декември 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.:

Чл. 6., ал.1 Размерите на осигурителните вноски се внасят във фондовете на държавното обществено осигуряване, както следва:

  1. осемнадесет на сто за фонд "Пенсии" за лицата, родени преди 1 януари 1960 г., а за работещи при условията на I или II категория труд и за тези по чл. 4, ал. 1, т. 4, както и за следователите по Закона за съдебната власт - 21 на сто;
  2. тринадесет на сто за фонд "Пенсии" за лицата, родени след 31 декември 1959 г., а за работещи при условията на I или II категория труд и за тези по чл. 4, ал. 1, т. 4, както и за следователите по Закона за съдебната власт - 16 на сто;

Това са осигуровките за Държавното обществено осигуряване. Другите точки не ги споменавам, защото при тях няма отражение. Много добре е структурирано и е ясно къде какви пари за кой от фондовете се внасят.

Съществената промяна е следната. В случая не може да се каже, че има промяна в нормативния акт, колкото в крайната цел, до която се стига - т.е. вноските за Допълнително задължително пенсионно осигуряване, или вторият стълб от пенсионната система:

Чл.127., ал.1. Задължително се осигуряват за допълнителна пенсия в универсален пенсионен фонд лицата, родени след 31 декември 1959 г., ако са осигурени при условията и по реда на част първа.

Чл.157., ал.1, т.1, б."в" Размерът на осигурителните вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване е:
за универсален пенсионен фонд:
в) от 2007 г. - 5 на сто;

Чл.157., ал.2 С размера на осигурителните вноски по ал. 1, т. 1 се намаляват осигурителните вноски по чл. 6, ал. 1 за лицата, родени след 31 декември 1959 г.

Ето тук е „бонусът" за лицата до 49-годишна възраст. Разбира се, интересно е защо управляващите са се спрели точно такава възраст, най-вероятно за улеснение и по-лесно изчисляване, но не мога да не им призная последователната политика, която провеждат - първо данъчно облекчение за младите семейства на възраст до 35 години (чл.22а ЗДДФЛ), а и това облекчение за осигуровките на по-голямата вече част от упражняващи трудова или професионална дейност.

Всичко това е прекрасно. Дори съм приятно изненадан от скромността на г-н Станишев, г-н Орешарски и г-н Христосков, че не се похвалиха за това извънредно намаление на осигурителната тежест, особено когато идва времето за парламентарни избори, като само с този довод биха привлекли още от значителна част колебаещи се активно работещи гласоподаватели. С тази стъпка се облекчават и работодателите, които биха понесли по-леко увеличаването на минималните осигурителни прагове, както и освободеният паричен ресурс, да го използват или за поддържане на годишният ръст на трудовите възнаграждения, или за противодействие на влиянието на финансовата криза.

Определено е мъдро политическото решение, още повече като такова, то е доказало предимствата си, че чрез намаляване на данъчно-осигурителната тежест, се увеличава събираемостта на дължимите вноски.

И все пак нека да сложа малко катран в добрите думи. Чувствам се подведен и за съжаление повечето колеги - счетоводители, специалисти по труд и работна заплата, както и някои юристи, също се подведоха като мен, само защото не четем първоизточника - Кодекса за социалното осигуряване, а се предоверяваме на указанията на Националната агенция за приходите. Да го напиша конкретно - предоверих се на Указание № 24-00-2/12.01.2009 г. относно: Размери и разпределение на задължителните осигурителни вноски и вноските за фонд „ГВРС" за 2009; осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване, и по-специално на Приложение 1: Таблица за размера на осигурителните вноски за ДОО, ДЗПО, здравно осигуряване и Учителски пенсионен фонд по видове осигурени лица и разпределението на вноските между осигурител и осигурено лице за 2009 г. към указанието (двата документа ще откриете след коментара - бел.ред.), и от това подведох мои клиенти да внасят повече осигуровки без правно основание. Сигурно и това е една от причините за оставката на г-жа Мургина - че управляваното от нея ведомство е събирало повече приходи без основание и по този начин е ощетило бизнеса. Но тук мога само да гадая.

И все пак, управляващите можеха да се похвалят. Просто един ред беше нужен в някой вестник, онлайн издание, защо не и в страницата на Министерски съвет или поне на НОИ... Вярно е, че „мълчанието е злато", но господа управляващи, в случая, излишната скромност повече вреди, отколкото да помага. Но пак да напиша, това е прекрасно ваше държавническо решение. Точно по този начин се стимулира икономиката - като се оставят повече ресурси на разположение на бизнеса, за да може да работи спокойно. А както и казва министър Петър Димитров, за да привличаме чуждестранни инвестиции, нека да бъдем данъчно конкурентни спрямо другите европейски страни.

А като предложение за следващото правителство, нека да помислят за следните проблеми:

  1. Данъка върху доходите на ЕТ да е 10%, а не 15%, защото при равни осигурителни условия с едно ЕООД, например, когато цялата годишна печалба се оформи като възнаграждение за положен личен труд в дружеството, ефективният данък е 7,5% срещу 15% за ЕТ, и без да смятам икономията и на дължими осигуровки (75% от дължимите за ЕТ)
  2. Помислете за осигуровките на по-възрастните работещи. Ако няма да се затрудни чак толкова дейността на НОИ (според министър Димитров, няма да има проблеми), нека и тяхната пенсионна осигурителна тежест да бъде 13%.
  3. Разгледайте дали има смисъл от подкрепа на определен частен бизнес - частните пенсионни фондове, със задължителни пенсионни вноски. Не мисля, че е работа на държавата да ги подкрепя, а те вече са събрали достатъчно ресурс и биха оцеляли на свободният пазар. Още повече примера го имаме - Естония замрази вноските към вторият стълб до 2012 година, като мотивът е влизането в еврозоната. По този начин ще останат и повече пари при хората и ще се спестят бюджетни разходи. Единствените евентуални губещи са само девет акционерни дружества.

Благодарен съм на @inspektora от форума на Лекс.БГ, че посочи точно къде бъркаме счетоводителите, като много не се доверяваме на юристи ;-)

Последни редове, към Народното събрание и Министерски съвет. Вероятно е при промените на КСО от декември 2008 г., да сте допуснали "грешка", като сте "забравили" да изтриете от Чл.157., ал.2 от Кодекса на социалното осигуряване. Помислете, че идват избори, предполагам няма да искате да вземете парите от гласоподавателите си, четири месеца по-късно, след като сте ги дали? И най-верният поддръжник ще се дръпне, ако му се бръкне толкова скоро в джоба.

Оправданието, че промените са правени на крак и някой не е догледал текста не звучи сериозно. Все пак се предполага, че държавата ни я управляват професионалисти, които творят закони с мисъл, а не за да правят глупости.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...