Бюджет без редовно правителство няма да може да изпълни целите, които страната си поставя. Това каза за БНР Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
"Предизборното наддаване за гласове в предишните парламенти доведе до сегашната ситуация, в която без да увеличаваме разходите и без да предприемаме нови политики, имаме дефицит, които е два пъти по-голям от допустимия. Необходимо е правителство на широка основа, дори първите две партии не са достатъчни. Трябва да има смирение в нашите избраници. Те са излъчени с 40% от гласовете. Едно крехко мнозинство няма да е достатъчно представително за управлението на страната".
Една картина, в която половината от депутатите се мъчат да направят това, което е разумно и правилно, а другите се упражняват в реторика и популизъм, гледайки към следващите предсрочни избори, ще доведе до фалита на държавата. Ако не променим траекторията, по която се движим, трябва да очакваме катастрофа, обясни Велев.
"В сегашната ситуация имаме очертаващ се дефицит от 12 милиарда. Правилното решение е увеличаване на ДДС и намаляване на разходите. Трябва да се проведат и редица непопулярни реформи-в енергетиката, здравеопазването и пенсионната система. Да се спре раздаването на калпак, когато говорим за социално подпомагане. Социалната политика трябва да бъде таргетирана, другото е разхищение на средства. Административната реформа също би имала отпор, защото е свързана със съкращаване на персонал. Имаме много раздут щат в администрацията”, коментира Велев.
Бюджетите за следващите няколко години трябва да се замразят, смята председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
"Това не означава непременно намаляване и замразяване на доходите. Според разчетите, които се правеха, когато се приемаше удължителния закон, бюджетът може да издържи до месец май. Приемането на бюджет, какъвто ни харесва, и изпълнението му от служебния кабинет не е алтернатива, защото води към катастрофа”, заяви Велев.