Най-сериозната икономическа криза от времето на Голямата депресия през 30-те години на миналия век видимо започва да отстъпва. Това потвърждават и статистическите данни, според които водещите икономики в света излизат от кризата през третото тримесечие.
Но проблемите далеч не са свършили. Според най-популярното определение рецесията са "две последователни тримесечия с отрицателен или нулев ръст на брутния вътрешен продукт". Това обаче е недостатъчно, за да опише ситуацията в момента, тъй като трябва да се вземат предвид нивата на безработицата, доходите на хората, промишлеността, както и търговията на едро и дребно.
В момента в повечето държави се наблюдава задълбочаване на кризата в един от най-важните сектори, а именно - заетостта. Навсякъде броят на безработните се увеличава - наблюдаваме това явление в Съединените щати, където без работа са почти 10% от трудоспособното население. Ръст има и в повечето държави от Европейския съюз и еврозоната, включително и в България. Малко над 8 на сто са безработните у нас през септември. Има голяма разлика между отделните региони - в София град тя е около 2,5%, докато в област Смолян приближава 15 на сто.
Според последните данни на европейската статистическа служба "Евростат" най-ниските нива на безработица засега се наблюдават в Холандия, където равнището й е около 3,5%. На обратния полюс е Испания с безработица от почти 19 на сто. Но като цяло в Европейския съюз около 22 млн. души, или малко над 9 на сто от трудоспособното население в общността, са без работа.
Тези данни показват едно - първите сигнали за ръст на брутния вътрешен продукт съвсем не са достатъчни, за да можем категорично да заявим, че кризата е свършила. Едни от най-мрачните сценарии и опасения на икономистите са за втора вълна на кризата. И този път тя няма да бъде породена от безогледното търгуване на финансови активи. Безработицата ще свие вътрешното потребление, на което се градят икономики като американската например.
Предупредителни звънци не липсват - втори пореден месец потребителското доверие в САЩ се свива. Индексът измерва нагласите на хората (в краткосрочен и средносрочен план) относно очакваните доходи и планираните разходи. Данните ясно показват, че притесненията за работните места и въобще за очакваните доходи, изпращат на заден план намеренията за покупка. Дори и на фона на приближаващите Коледни празници.
Така че въпреки всички окуражаващи фактори, неяснотите и несигурността остават. Този път проблемите са ясни и видими - свиване на потреблението и сътресения на пазара на труда.
Надеждите ни са взетите политически решения в тази област да бъдат добре премислени и точно насочени. За да не се окаже, че светлината в края на тунела е от идващия насреща влак.
____________________
*Подзаглавието е мнение, често изказвано от президента на САЩ Роналд Рейгън.