Гръцките земеделци искат ли да построят комунизма?

27.01.2009 | 23:23
по статията работи: Георги Михайлов
Или да?!?
Гръцките земеделци искат ли да построят комунизма?
Снимка: в. "Стандарт"

Ето това даже не знам как да го нарека - мечта за социализъм или просто изнудване?

Как в името и идеологията на пазарната икономика, свободния пазар и ЕС ще дефинирате поведението на гръцките земеделски производители?

Значи те искат:
  • Повече субсидии, отколкото им е отредено (с което вероятно застават в неравностойно положение с останалите земеделски производители в ЕС и на практика карат държавата да наруши няколко споразумения, които е подписала)
  • Да не плащат лихви на банките по заемите си (с което удрят банковата система и чрез нея всички останали в икономиката, защото банката трябва да компенсира загубите и рисковете си с вдигане на лихвите за останалите, или да получи недопустима според ЕС държавна помощ, специално за земеделците) поне три години
  • Да получат нови (при това безлихвени) заеми, което е повторение на горната точка?
  • Да се намали цената на нафтата, ако не за всички, то поне за тях (отново държавна помощ и неравностойно положение)
  • Да продават стоката си на по-висока от текущата изкупна и субсидирана пазарна цена? Къде е пазарното отношение? Кой ще додава разликата в цената? Това не е ли отново недопустима държавна помощ?
  • Да се спре вносът на селскостопански стоки от други държави от ЕС? Къде отиде правото на свободно придвижване на капитали, хора и стоки в съюза?
И за да постигнат тези си цели, те блокират всички сухопътни граници с ЕС (тоест България), с което не блокират гръцката икономика, защото при нея и без това 95% от стокообмена минава по море. Блокират България и нейния достъп до пристанища.

Може би има известен смисъл (да се накара ЕС да обърне внимание и да стори чудо...или да изхвърли Гърция от съюза за нарушаване на купища споразумения, и те после да могат спокойно да си бият местното правителство, защото вината ще е изцяло негова). Но резултатът е изключително в наш негативизъм.

Сега се оказва че:

За това, че гръцките земеделци страдат като целия западен свят от финансовата криза и не са достатъчно пазарно ефективни, и не искат да отстъпят от стандарта си на живот, така както се налага всички други да отстъпят, е виновна България?

Това съм прочел от медиите. Може да не е вярно, но това знам за момента. Ако е вярно обаче, как то поставя мен като гражданин на ЕС в определено неравностойно положение в ЕС.

Как да приема факта, че индустрия, която съставлява под 1.8% от икономиката на съюза (според "Евростат") и получава над 40% от европейския бюджет (тоест тя е 20 пъти по-добре позиционирана от всяка друга дотирана индустрия), чиято дотация от своя страна съставлява над половината от паричния оборот в самата индустрия, заслужава да съществува въобще и заслужава нарушаването на европейските споразумения, които помагат на останалата 98.2% от икономиката? Простата сметка показва, че ако въобще спрем дотациите и въобще не ги събираме като данъци, това ще засегне общия обем на европейската икономика, с далеч по-малко от 0.8%!!! Има ли въобще смисъл си се питам аз заради едни 0.8% икономика, изразена в пищящи от липсата си на гъвкавост земеделци в и без това тежкия за всички икономически климат?

Разбирам, че в личните съдби на всеки човек това е голяма трагедия. Представям си гръцки овчар с овчицата му гладно да беекат, получили тазгодишната си безвъзмездна помощ от 700 евро, а не желаните от тях поради увеличените им разходи, но рязко намален принос за обществото, 1400 евро. Живял съм на село, работил съм тежък земеделски труд. Но никой няма право да се мисли за по-важен от другите. Нима шофьорите на тирове от 8-километровата опашка заслужават по-малко уважение и помощ, отнета от протестиращите? Нима хората, чиито стоки повишават цената си, поради неналичност заради блокадата заслужават това? Нима семействата, разделени от блокираната уж липсваща граница, заслужават да не се виждат заради това?

И много ме притеснява това, че и нашите земеделци решили да се наредят на опашката за безплатния обяд с гръцките си колеги, та ако нещо се случи, да не ги забравят!

Когато има криза всички стягат коланите. И аз имам предвид всички! А не всички, без земеделците, шофьорите, маникюристите и въобще всеки, който се надява разликата между това , което може сам да си постигне като стандарт на живот, и това, което смята, че заслужава, да му се компенсира от държавата. Освен ако не следваме правилото – от всекиму според възможностите, на всекиму според нуждите! Само дето не се сещам от къде беше то....?
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 16.04   1071 г. – С превземането на Бари Италия се освобождава напълно от Византийска власт. 1346 г. – В Скопие Стефан Душан обявява създаването на Сръбско царство,...