"Сайт с кухи към момента формули и липса на реални действия за понижение на цените." Така бившият зам.-министър на икономиката и бивш шеф на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов определи сайта за проверка на цените на храните, който тръгна у нас миналата седмица.
"Това е опит да се систематизира информация, която не води нито до повишаване, нито до намаляване на цени", посочи пред БТВ той и припомни, че няма как да се стигне до нормативни промени без работещ парламент. "Диалогът, който е проведен много отдавна в страни като Франция, Гърция и Испания, доведе до застопоряване на цените на основни хранителни продукти за определен период от време. Този диалог го нямаше тук, липсват реални действия", посочи Маргаритов и допълни, че няма и адекватни реакции.
Сайтът с цените на основни храни, представян от служебния кабинет като мощно оръжие срещу поскъпването, вече е факт, но ползата от него е доста спорна. В платформата няма цени, подадени от търговците, а усреднени стойности, които трудно може да ориентират потребителите.
Сайтът е с адрес foodprice.bg и е разработен от "Информационно обслужване". В него има 30 основни хранителни стоки, 9 вида плодове и зеленчуци и 4 вида суровини като, например, суровото прясно мляко. Може да се видят средните цени на тези стоки на вносител, на едро при търговията на тържищата в различни райони в страната, както и средните цени на дребно в търговската мрежа, също и в различни райони на страната. Има възможност и да се сравнява даден продукт със средната му цена в седем държави от ЕС.
Служебният кабинет се отказа да въвежда таван на надценките на хранителните продукти в търговската мрежа заради липсата на правно основание. Това стана ясно в петък при представянето на сайта от министъра на икономиката Никола Стоянов и министъра на земеделието Явор Гечев. След като почти месец двамата министри и вицепремиерът Христо Алексиев обясняваха какъв таван да се сложи на маржа на търговците - 20, 25 или 10%, и на кои стоки, се разбра, че няма законодателство, което да позволи подобна мярка.
В същото време работна група изготвяла проект на закон за надценките на хранителните стоки, който да действа за ограничен период от време и да бъде предложен на новото Народно събрание. Отделно служебният кабинет работел и върху проект на закон за търговията с храни, който също щял да бъде завещан на бъдещите депутати.