Социално-икономически мерки за справяне с последиците от коронавируса ще се предлагат непрекъснато, вероятно до края на годината, защото последиците от кризата няма да бъдат овладени толкова бързо. Това коментира министърът на труда и социалната политика Деница Сачева в сутрешния блок на БНТ.
Схемата 60/40 за запазване на заетостта вероятно ще продължи да действа и след 30 юни, като се обмислят промени в нейната форма, каза още министърът. На въпрос ще се промени ли разпределянето на тежестта между държавата и бизнеса тя изтъкна, че философията на мярката е да има споделена отговорност и да се запазват доходите на хората. Наскоро Асоциацията на индустриалния капитал в България поиска схемата 60/40 да стане 60/0.
"Предстоят промени и за определени сектори процентът на принос на работодателя със сигурност може да бъде променен", заяви днес Сачева. Тя добави, че министерството проверява сигнали за злоупотреби с мярката. Уточни, че сигналите са много малко и се отнасят до това, че не са изплатени в пълен обем възнагражденията на служителите.
Социалният министър изтъкна, че мерките, свързани с икономически активните хора, не са разгърнати в пълния им мащаб. "Всички, които са икономически активни, не искат социални помощи и компенсации, а искат работа", посочи тя.
Сачева отчете и намаляване на регистриращите се като безработни. Записващите се в бюрата по труда все още са средно около 3 хил. души на ден, от тях 1300 посочват конкретно коронавируса като причина да останат без работа. Търсят се хора в секторите "Здравеопазване" - в немедицинските специалности, "Социални услуги", "Производство на храни", "Транспорт и логистика", както и в селското стопанство.
Няма да бъде отложено индексирането на пенсиите от 1 юли, увери министърът. "Плащанията към хората с увреждания, пенсионерите, социално слабите са гарантирани и там не предстоят никакви промени", каза тя.