Добрин Иванов: Трябва промяна в политиката на управление на публичните финанси

05.02.2025 | 09:50
по статията работи: econ.bg
Той напомни, че увеличението на пенсиите е 45% от бюджетните разходи са пенсионни разходи, 26% са разходи за възнаграждения. „Над 70% са разходи, които са нееластични и нарастването им е определено от автоматична формула“
Добрин Иванов: Трябва промяна в политиката на управление на публичните финанси
Снимка: Нова телевизия скрийншот

Надявам се да има промяна в политиката на управление на публичните финанси. Този коментар направи Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България (AИКБ), в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria.

„Всяка формула, която автоматично повишава разходите, лишава изпълнителната власт от възможността да прави политики", посочи той. Според Иванов така се обезсмисля ролята на Министерския съвет, който отговаря за оперативното управление на държавата да прави политики в държавата що се отнася до пенсиите, възнагражденията, и всички останали сфери на обществения живот.

Той напомни, че увеличението на пенсиите е 45% от бюджетните разходи са пенсионни разходи, 26% са разходи за възнаграждения. „Над 70% са разходи, които са нееластични и нарастването им е определено от автоматична формула“, обясни изпълнителният директор на АИКБ. Той добави, че имаме абсолютна липса на възможност за правене на политики от страна на правителството.

Иванов отбеляза, че ситуацията у нас е такава заради политическата криза. „Всички тези изменения, които се случваха в посока изменение на разходите за възнаграждение бяха в предизборни ситуации в последните дни на работа на парламентите. Целта бе да се печелят гласоподаватели“, напомни той и подчерта, че обвързването на възнагражденията в сектор „Сигурност“, „Образование“, „Висше образование“ и на други сектори със средната работна заплата е пагубно.

Добрин Иванов поясни, че от останалите 30% бюджетни разходи около 9% са капиталови, а останалите са разходи за издръжка и други, при които също доста трудно е намаляването им. По думите му, предстои да видим какво ще бъде предложението на редовното правителство за държавен бюджет за 2025 година. „Надявам се да е в рамките на трипроцентния дефицит, за да можем да изпълним критериите за членство в еврозоната по отношение на публичните финанси, подчерта изпълнителният директор на АИКБ.

Според него е много важно какво ще включва средносрочният фискален план. „Ако се намерят еднократни приходи, за да се покрият завишените разходи през тази година, проблемът ще остане за следващите години, а е нужно трайно решение. То е в намаляването на разходите, а не в търсенето на допълнителни приходи“, настоява Иванов.

Той не скри притеснението си за икономиката на България, в която, като малка и отворена икономика, много силно рефлектират кризите в Европа, защото 60% от българския външнотърговски обмен е със страни от ЕС и главно с Германия. 

„Виждате с какви скорости се изнася от континента европейският бизнес заради цените на енергията, които са в пъти по-високи от Китай, Турция и други региони. Оскъпява се производството и на фона на прекомерната регулация това отблъсква индустрията“, даде пример Добрин Иванов. Той пресметна, че това на България се отразява директно и то с мултиплициращ ефект, защото няма заместител на европейския пазар. Иванов напомни, че у нас се наблюдава 20-месечен спад на индустриалното производство, именно заради недоброто развитие на икономиката на Германия.

„На този фон, предстоящите мита, които се очаква да бъдат въведени от САЩ за европейски стоки, ще намалят допълнително производството в Европа, което ще рефлектира в допълнителен спад в производството в България“, прогнозира изпълнителният директор на AИКБ.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 05.02   506 г. – Кралят на вестготите Аларих II издава сборник с римски закони. 1204 г. – Алексий V Дука Мурзуфул е коронясан за император на Византия. 1762 г....