Анализ на това какъв е ефектът за българската икономика от къщите за гости, изградени с еврофинансиране, не е правен. Това каза в отговор на въпрос министърът на земеделието Румен Порожанов в интервю за Нова телевизия. Една от темите беше проверката на междувременно подалия оставка зам.-министър на икономиката Александър Манолев, който е предоставил собствен поземлен имот на дружество за изграждането на къща за гости, в която в последствие отсядал.
Порожанов, който е бивш изпълнителен директор на фонд "Земеделие" (управляващия орган по Програмата за развитие на селските райони, финансирала изграждането на къщи за гости) съобщи, че през 2016 г. е публикуван пълен списък на всички такива обекти с идеята гражданите да ги посещават и ако им бъде отказан достъп, да подават сигнали. Той не можа до обясни обаче защо в списъка са посочени само адресите на имотите, но не и имената на финансираните дружества.
Получени са много сигнали, извършени са над 110 проверки или на над 17% от всички къщи. Наложени са 63 финансови корекции за сумата от 10 млн. лв., каза той.
Къщата за гости в имота на Манолев е проверена при плащането дали отговаря на проекта, но след това - дали изпълнява функцията, за която е получила субсидия, не е проверявана, се разбра от думите на Порожанов. Той поясни, че управляващият орган на европрограмата е длъжен да провери 1% от проектите, а е проверил 17%. В същото време добави, че "хипотезата за недобросъвестно поведение стои" и затова за програмния период 2014 - 2020 г. прием на проекти не е имало въпреки големия интерес.
В отговор на въпрос държавата следи ли дали къщите за гости отчитат приходи от туристи, за да може така да засича недобросъвестните, земеделският министър отговори, че всеки проект има бизнес план и ако не го изпълнява с над 50%, се налагат финансови корекции.