Премиерът на България Бойко Борисов си е поставил достойни за уважение цели, но все още не може да се твърди, че е постигнал конкретни успехи. Това казва германският политолог и познавач на България Хайнц Брам. С него разговаря журналистът на "Дойче веле" Благородна Григорова.
Българите трябва да започнат да гледат на нещата по-трезво. Защото ако вземем предвид факта, че процентът на одобрение на Борисов в страната е почти на равнище, познато от комунизма, то тогава наистина нещо не е наред. А политиката сама по себе си е сериозна работа. Естествено и в нея трябва да има и развлекателен момент, смята Брам и добавя: При Бойко Борисов този развлекателен момент е по-силен от приемливото.
Борисов - като Живков и Хрушчов?
Бойко, а и външната му министърка с танцовото си изпълнение вчера (бел.ред - в понеделник) се концентрират прекалено много върху пози и шегички, с които забавляват населението. Подобно нещо се наблюдава много рядко в западните демокрации. Поведението на Борисов може да се сравни с това на Живков или дори Хрушчов. Така не се прави истинска политика. Забавлението привлича избирателите само за кратко време, но не и за постоянно, твърди експертът.
Според Хайнц Брам поставянето на борбата срещу организираната престъпност като приоритетна цел на новото правителство е похвално. Но тя ще продължи най-вероятно почти две десетилетия, защото мафията е пуснала дълбоки корени в България. Освен това германският политолог припомня, че още при встъпването си в длъжност Бойко Борисов обеща до два-три месеца да вкара престъпниците от предишното правителство в затвора. Подобно изказване учудва политолога.
"Борисов се ослушва за дълбочината на проблемите"
"Това са само обещания. Борисов се надява, че хората ще забравят онова, което е казал предишния ден", казва Брам. Според него хората в България искат в момента едно - да се разкрият грешките на старото правителство, след което отговорните лица да бъдат изправени пред съда. Според Брам обаче борбата срещу корупцията заема прекалено голяма част от политиката на новия кабинет, а антикризисната програма - прекалено малка:
Не искам да кажа, че не е нужно да се предприемат мерки срещу корупцията, но тези мерки трябва да са в реално съотношение към антикризисната политика. Защото кризата рано или късно ще удари силно България. И според мен точно по този въпрос Бойко Борисов се ослушва за дълбочината на проблемите.