Контролната дейност на Комисията за защита на потребителите показва, че летният туристически сезон е добър и спокоен. Нарушенията намаляват, но измами още има.
Това обобщи на пресконференция председателят на КЗП Димитър Маргаритов, цитиран от БТА.
От началото на летния сезон - от 01.05. до момента, на Черноморието са направени 2397 проверки в туристически обекти, като в 6-8 на сто от случаите са констатирани нарушения.
През други летни сезони нарушенията са били повече от 10 процента. Тенденцията е вече трети пореден тримесечен период да има намаляване на общия брой нарушения, което според експертите на КЗП е в резултат на контролната и превантивна дейност на Комисията.
Има 13 заповеди за временно затваряне на туристически обекти без категоризация, сочи статистиката на КЗП.
Най-честите нарушения
Констатираните нарушения са - липса на менюта в заведенията, предоставените услуги не отговарят на изискванията на притежаваната категория, няма ценоразпис на нощувките и допълнителните услуги, установено е и липса на реквизити в предварителната информация и в договорите за организирани туристически пътувания на туроператори и туристически агенти.
Как ни мамят
През лятото КЗП е забранила 30 нелоялни търговски практики в сферата на туризма. Пример за такава практика е как търговец рекламира на интернет сайт хотела си с повече от притежаваните звезди или представя обект, който по удостоверение е "къща за гости" като "семеен хотел".
Друга такава практика е посочените цени в менютата и заведенията да са по-ниски от тези, които се маркират на касовия бон при заплащане.
В договора за организирано пътуване туроператорът посочва, че настаняването ще е в хотел "три звезди", а всъщност е в бунгало, което е част от ваканционно селище, даде пример Димитър Маргаритов.
Взети са и 30 проби от различни видове спиртни напитки в заведения на Черноморието. Лабораторните изследвания сочат, че в четири от случаите са налице несъответствия като разреден алкохол и многократно завишение на стойностите по показателите "обща киселинност" и "алдехиди", което променя качеството на алкохола. Във всички случаи обаче няма пряка опасност за здравето и живота на потребителите, посочиха от КЗП.
Опасни стоки
Забранени са 80 вида опасни стоки, като голяма част са свързани с летния сезон - детски бански, облекла и обувки с връзки и дребни елементи по тях.
В началото на юни на границата са открити над 7000 единици артикули надуваеми дюшеци и помощни средства за плуване за деца без информация за производители и информация за безопасно ползване.
Временно е спряно предоставянето на два вида услуги: батут в детски център заради големите отстояния между елементите, както и аквапарк, при който липсва удостоверение за пускане в експлоатация на елементите.
Жалби и сигнали
В сезонните приемни по Черноморието са постъпили около 60 жалби и сигнали за по-ниско качество на услугата в хотел от договореното, за разлика в цени на предлагания асортимент чрез меню и калкулираните при издаването на фискален бон.
Има и рекламации за некачествени облекла и обувки.
Приемни има във Варна, Бургас, Златни пясъци, Албена, Слънчев бряг, Приморско, Созопол и Царево.
В Европейския потребителски център запитванията от началото на годината са 866 , а от първи май досега са 485, като това е среден ръст около 15% спрямо миналата година, отчете Игнат Арсенов, директор на Центъра. Основната част от жалбите са с проблеми на транспорта, едва около 8% от потребителите се оплакват от туристическите услуги в България.
От началото на годината КЗП е получила над 13 хиляди жалби и сигнали и ако тенденцията продължи, от КЗП очакват жалбите и сигналите да стигнат 25 хиляди на годишна база. Около 70% от случаите са с разрешени казуси в полза на потребителите.
Основни области, за които потребителите дават сигнали са в електронните съобщителни услуги и комуникационната техника - 40%. Непоискани SMS-съобщения, различни игри, които финансово задължават потребителите са сред нарушенията.
От началото на годината в страната са направени 6046 проверки в туристически обекти. Има 537 акта, 107 заповеди за временно затваряне на туристически обекти без категоризация. По Черноморието са направени 3073 проверки на туристически обекти с 131 акта в резултат на проверките.