Празнуването на религиозни празници е причината за увеличения брой заразени с коноравирус в страната през миналата седмица, когато бяха достигнати пикови стойности от над 100 потвърдени случаи дневно. Това каза директорът на Националния център по заразни и паразитни болести Тодор Кантарджиев.
Той не назова име на празник, но при стандартния двуседмичен инкубационен период на коронавируса, думите отпращат към края на май, когато - от 23 до 25-ти, беше отбелязан Рамазан байрям.
"В някои региони на нашата страна не бяха спазени правилата - хора се събираха за религиозни празници по много. Това беше причината за многото случаи през последните дни на миналата седмица, когато имаше по над 100 случая. Те бяха от клъстерите в Северна България - област Шумен, и в Южна България - Смолян", посочи Кантарджиев в интервю за Би Ти Ви.
Миналата седмица бяха отчетени най-много потвърдени случаи на COVID-19 - 555 - с над 100 повече от предишния пик между 20 и 26 април ( две седмици след Цветница, когато властите алармираха, че заради топлото време ограниченията масово не се спазват), когато за седем дни имаше 433 случая. В съседна Македония също има скок на случаите в последната седмица, като едно от обясненията на властите е Рамазан байрама, който по традиция се празнува със събиране на фамилията.
Заради неспазването на мерките индексът на предаване на болестта е скочил от 0.8 миналата седмица на 1.2 през тази, което означава, че десет души вече заразяват 12, обясни Кантарджиев.
Въпреки тези данни Кантарджиев увери, че властите взимат всички мерки и няма никаква опасност разпространението на заразата, което до момента е ограничено до отделни огнища, да се превърне в дифузно - т.е. из цялата страна без ясни взаимовръзки между инфектираните. Той подчерта, че през лятото не може да се очаква кривата на заразата да тръгне нагоре, но напомни, че опасността от COVID-19 остава и призова за пореден път за дистанция, дезинфекция и дисциплина.