Кристалина Георгиева: Очаквам влизането на България в чакалнята на еврозоната да стане догодина

07.12.2017 | 09:15
по статията работи: econ.bg
От влизането в чакалнята до влизането в еврозоната обикновено минават три години, добави Георгиева
Кристалина Георгиева: Очаквам влизането на България в чакалнята на еврозоната да стане догодина
Снимка: БГНЕС

Очаквам България да влезе в чакалнята на еврозоната догодина. Това каза в предаването „Тази сутрин“ по bTV главният изпълнителен директор на Световната банка Кристалина Георгиева.

Политическото решение може да бъде взето много бързо и очаквам да бъде взето много бързо, защото икономиката на Европейския съюз е в добро състояние, общата среда в България и Европа е позитивна, каза тя.

От влизането в чакалнята до влизането в еврозоната обикновено минават три години, добави Георгиева.

На въпрос за Шенген тя посочи, че страната е готова, всички технически условия са изпълнени и присъединяването ни към зоната е въпрос на политическо решение от страните членки. Доколкото разбирам те са по-отворени днес, отколкото бяха преди година. Да стискаме палци това да се случи, посочи Георгиева. Според нея променените настроения са най-вече защото европейската интеграция отново тръгна на по-висока скорост. Това е не само заради брекзит, но и защото 10-те години криза ни сложиха обица на ухото – да не вземаме системата на солидарност като даденост.

Светът е толкова сериозно повлиян от конфликти, че нашият регион има уникален шанс да остави тези рискове в миналото. България, която вече е член на ЕС, може да бъде мост за своите съседи, обяви още Георгиева 

„Световната банка вече дава пари за този коридор, осигурили сме част от финансирането на 8-ми коридор на територията на Македония. Тук, в България, работим с правителството за това да има електронна система за събиране на такси и да може това финансиране да помогне на България да поддържа пътната си мрежа и да строи нови пътища. Но най-важното, което ще направим за Коридор №8 и общо за транспорта в региона е един регионален проект, който цели да ускори движението през граничните пунктове и да махне тези пречки, които правят така че един камион да пътува от Скопие до София 6 часа, ние искам да пътува за 3 часа”, коментира Кристалина Георгиева. 

Тя изброи три основни пречки, които съществуват към този момент за трудното придвижване между съседните страни. „Първата е, че много от пунктовете са тесни и има гишета и от двете страни, видяхме как се ускорява движението между България и Сърбия, когато има едно гише. Втората пречка е, че по пътя има места, които не са добре ремонтирани, които бавят движението. Третото и най-интересното е да използваме новите технологии, за да може опашките, които сега са физически да ги направим виртуални – интелигентни транспортни системи. Не струва много, ние изчислихме, че между 15 и 30 млн. долара за страна и вече имаме три страни от Западните Балкани, които казват „дайте да го правим този проект”, продължи Георгиева.

Тя бе категорична, че започващият в София форум е изключително важен, защото България се готви за председателството на Съвета на ЕС. „В тази си функция България успя да наложи Западните Балкани като един от приоритетите на своето председателството, това много помага на Берлинския процес и да се ускори приемането на нашите съседи в ЕС. А ние трябва да се интегрираме в този регион”, каза още Георгиева и даде пример с Балтийските страни, които търгуват много между себе си и имат големи икономически ползи за себе си. Според нея, това трябва да се случи и на Балканите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 06.01   1066 г. – За крал на Англия е коронован Харолд Годуинсън. 1579 г. – Осемдесетгодишна война: В Арас е подписан договор за създаване на Араския съюз на лоялните...