"Ако не слагаме луканка, ще сложим обилно пармезан." Така шефът на бюджетната комисия Менда Стоянова коментира пред бТВ твърденията, че бюджетът за 2018 г. ще бъде социален. Преди време финансовият министър в първото правителство на ГЕРБ Симеон Дянков сравни тогавашния си бюджет с "постна пица".
Според Стоянова бюджет 2018 е доста по-социален от всички бюджети досега.
"Това е така, защото икономиката върви, държавата и приходите могат да си го позволят", обясни Стоянова.
И допълни, че бюджетът не ражда сам приходи, за да ги разпределя.
Стоянова коментира и намеренията за повишаване на минималната работна заплата на 510 лв. до 2020 г. Тя обясни, че това е "натиск отдолу за повишаване на останалите работни заплати". Стоянова каза, че е съгласна донякъде с критиките на бизнеса срещу подобно повишаване. Тя посочи, че в Европа има минимални заплати, но те са по сектори.
"В следващите години българската икономика трябва да се преструктурира. Трябва да се увеличат онези сектори с по-висока принадена стойност. Държавата е дала стимул с плоската ниска данъчна ставка", поясни Стоянова.
Тя коментира едновременно проблемите с исканията за заплати в МВР и сигурността.
"Не можем да сложим полицай на всеки разбойник! Трябва да търсим начин да намалим разбойниците, агресията у хората", каза Стоянова.
И допълни, че бюджетът на МВР ще е над 1,100 млрд. лева.
"Синдикатите са винаги недоволни, това е тяхната работа", каза Стоянова. Тя посочи, че 550 млн.лв. ще бъдат дадени за учители, военни, полицаи. За образованието като сектор ще бъдат дадени 490 млн. повече, 500 млн. за здравеопазване, 740 млн. лв. за социалната сфера, включително за пенсии.
Стоянова коментира и увеличението на заплатите на зам.-министрите и началниците на кабинети в министерствата. През миналата седмица правителството взе решение да ги вдигне двойно. Така те ще получават над 3400 лв., докато досега тя беше не повече от 1600 лв.
Според Стоянова става дума за "една шепа хора". При това те са "ключови за държавата", защото за разлика от министрите, които са политически лица, зам.-министрите трябва да са и експерти.
"Вършат много работа. Ако не ги стимулираме с нормални заплати, към какво ги стимулираме? Да не си вършат работата. Да не отиват качествени хора на тези позиции", каза още Стоянова.