Мярката 60/40 трябва да бъде приета във вида, в който е предложена от служебното правителство с актуализацията на бюджета. Причината е, че всяка промяна може до доведе до забавяне на парите за бизнеса, защото трябва да има ново съгласуване с Европейската комисия. Това предупреди икономическият министър Кирил Петков след заседанието на Министерския съвет. Парите са важни не само като абсолютна стойност, но и като време, в които се дават. За това призовавам народните представители да имат това предвид. Ние искаме с COVID-19 тези мерки и пари да могат да са навреме, обясни Петков.
Министърът разкри, че служебният кабинет е приел Стратегията "Общини без корупция". По думите му инвеститори, които искат да инвестират в България, виждат корупцията у нас. "С Трансперънси интернешънъл, ще въведем механизъм към общините, с който ще гарантираме, че местната власт ще е добър партньор на тези инвеститор. Вече 4 общини поискаха първата община без корупция. Надяваме се чрез нея много общини да се сертифицират като място без корупция", разкри той.
Относно скандала с вписването на промени в Съвета на директорите на Държавната консолидационна компания (ДКК) без конкурс Петков обясни, че са намерени огромен брой незаконни действия в дружеството. Утре заедно с регионалният министър пък ще направят нови разкрития за нередности в него. "Намерихме огромен брой незаконни действия. Всички тези процедури - без търг и конкурс, които са текли, за нас са недопустими! В момента тече конкурс, за да бъдат назначени хора в Управителния съвет", обясни Петков.
Според него е недопустимо хората, които са участвали в тези решения, да продължат своята дейност. Обясни, че е назначил временно изпълняващ екип на борда на ДКК. „Моите назначения са напълно законни като принципал", уточни Кирил Петков.
И отново повтори, че докато е министър няма да се разсейва с политически теми, защото има работа за вършене. Петков отказа да коментира и дали би приел да остане служебен министър, ако получи покана от президента.