Над 27 хил. търговци били пропуснали да подадат годишен финансов отчет. Дали?

07.06.2010 | 15:47
по статията работи:
За съжаление на НАП, някои от служителите им не са прочели както трябва закона
Над 27 хил. търговци били пропуснали да подадат годишен финансов отчет. Дали?

Автор: Преслав Недев, счетоводител

Коментарът е провокиран от информация, публикувана в Econ.bg на 7 юни 2010 г.

Над 27 000 търговци подлежат на санкция от Националната агенция за приходите (НАП), защото не са подали в срок годишните си финансови отчети за 2008 г. пред Агенцията по вписванията, пише икономическият портал Econ.bg. Същите тези приказки се чуха и от Красимир Стефанов в сутрешния блок на Българската национална телевизия (около 16-тата минута на интервюто).

Невероятно, но НАП, съвместно с Агенцията по вписванията, са синхронизирали обща база данни с имената на фирмите, пропуснали да обявят публично отчетите си за дейността през 2008 г. Срокът за подаването им, според данъчните, бил изтекъл точно преди година - през юни 2009 г. Дори вече са приготвили кочаните да започват да съставят актове на фирмите, които били пропуснали да подадат отчети. И все пак от НАП успокояват данъкоплатците, че макар и закъснели, ако подадат годишния си отчет сега, "закъснелите" ще бъдат глобени по-малко, отколкото ако се ослушат. Като спряганият размер на глобата е между 2000 и 3000 лева.

От Агенцията по приходите дори напомнят, че до края на този месец изтича срокът, в който търговците трябва да подадат своите годишни финансови отчети през 2009 г. Подаването им става в Търговския регистър на Агенцията по вписванията и ще предотврати бъдещи санкции.

Всичко това е прекрасно, но за съжаление на Приходната администрация, някои от служителите не са прочели както трябва закона. Какъв е нормативният текст?

Закон за счетоводството
Чл. 40. (*) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) (1) В срок до 30 юни следващата година предприятията публикуват годишния си финансов отчет и консолидирания си финансов отчет, годишния доклад за дейността и годишния си консолидиран доклад за дейността, приети от общото събрание на съдружниците/акционерите или от съответния орган, както следва: .....

Кой всъщност годишен отчет се публикува?

Приетият от Общото събрание на съдружниците (акционерите) или съответните органи

Кога се приема един годишен отчет?

През текущата година се приема отчета за изтеклата година, по време на провеждането на Общото събрание

До кога се публикува?

30 юни следващата година, от приемането му!

Т.е., разказано на популярен език годишните отчети за 2008 година, са приети в нормалния случай през 2009 година и задължението за публикуването е до 30 юни на следващата година след приемането им, а именно 2010 г.

Допълнително може да се поговори и за следната хипотеза: Ако годишният отчет не е приет от Общото събрание и управителя (управителите) не са освободени от отговорност, тогава какво трябва да се публикува? Отговорът е, че няма какво да се публикува, защото няма приет отчет.

А какво би се получило, ако не се проведе общо събрание през годината (например не се спази изискването на чл.138 от ТЗ при Дружествата с ограничена отговорност)?

Отговорът е много неприятен - управителят или съдружниците рискуват да бъдат санкционирани със страшно тежкото наказание "Забележка", защото няма нормативно определена глоба за непровеждане на Общо събрание.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...