Създаването на Европейски социален стълб за социални права ще се отрази положително на доходите в България, както и на качеството на образованието и на работните места, а също и на условията на труд и социалната закрила.
Така президентът на КНСБ Пламен Димитров коментира насроченото за петък подписване на прокламация за създаването на такъв стълб от ръководителите на страните членки.
"Ние си представяме, че стълбът ще бъде силен катализатор за догонване, особено що се касае до по-изостаналите държави членки, каквато е България.Очакванията от инициативата са в страните-членки да се въведат минимални стандарти за заплати, гарантиран доход и трудови права", посочи синдикалистът.
Според Димитров за България е постижимо след 5 години средната заплата да е 1000 евро. Подумите му, хиляда евро средна работна заплата в 2022 година е постижима величина. Това значи поне по 4 процентни пункта растеж на брутния продукт, всяка година ръст на производителността, пак не е неизпълнимо за пет години. И ръст на заплатите, който е най-високият ръст всъщност, от 35-те процентни пункта, които имаме в момента, до 60. Това според мен е постижимо, това трябва да бъде сложено на масата, да бъде поставено като цели.