Последиците от увеличеното парично предлагане са покачването на цените и обезценяването на парите, включително спестяванията. Опитите за преструктуриране са на изчерпване, както в икономиката, така и на моментните възможности на бюджета. Това коментира за novini.bg независимия финансов експерт Румен Гълъбинов.
По думите му, приходи има, но има нужда и от актуализация за преструктуриране на разходи и увеличение на разходните тавани. „Имаме проинфлационен растеж от експанзивна фискална политика и от тази гледна точка увеличението на разходите, респективно на паричната маса, поражда инфлация”.
Тя ще продължава да нараства, като следва тенденцията за повишение на цените на петрола и стоките на международните пазари, смята той.
Специфично за България е също и въвеждането на високи цени за електричество, газ и отопление от 1 юли 2021г., коментира още Гълъбинов.
Според него, възстановяването на икономиката ни протича проинфлационно, като наблюдаваме процес на увеличаване на цени, който се отразява във възможност за увеличено събиране на акцизи и ДДС. Официалната методика вероятно продължава да подценява реалната инфлация, която може би е повече.
„Цялото това изливане на пари, въпреки потиснатата бизнес активност в много сектори, в крайна сметка води до това, а следващите инфлационни очаквания вече са безспорни. Идва трудното през есента, заедно с новата ковид вълна”, категоричен е икономистът.