Автор на статията за Econ.bg: Филип Петков ( f.petkov@gmail.com )
Планът за развитие на Руската федерация до 2020 година може да се разчете като бунт на интелигенцията срещу забавящите се темпове на растеж и политически плурализъм. Такъв е прочитът на руската "Стратегия 2020", която залага основите, върху които трябва да се движи политиката на страната в следващото десетилетие.
Автори на стратегията са изявени икономисти, политолози и финансисти, голяма част от които приближени до официалната власт днес.
Идеите за напредък и независимост на бизнеса и политиката обаче са революционни, смятат редакторите на в. "Независимая газета". Заложените приоритети в стратегията значително се отдалечават от реалната политика на Владимир Путин и Дмитрий Медведев.
Документът е определян от някои и като "тиха революция на ерудираните", тъй като се стреми да отдалечи властта на партията "Единна Русия" от това, с което тя често напоследък е свързвана - корпоративните сделки под масата.
Първоначално икономистите предлагат орязване на социалните плащания и придобивки, с което ще се съкрати бюджетният дефицит и ще се намалят държавните разходи в средносрочен план. Десет дни по-късно експертите утвърждават смяната на политическите традиции и досегашни принципи. За просперитета на Русия трябва да се разруши пряката връзка на властта с бизнеса, да се създаде пълноценна конкурентна среда и губещите държавни предприятия да бъдат приватизирани или преобразувани.
Дали управляващите ще изпълнят собствената си стратегия за сметка на интересите си?
Волята за модернизация в държавата е неколкократно обявявана и от президента, и от премиера на Русия, но практическите резултати остават скромни не само според Запада, но и според критиците на днешната власт в страната.
Корупцията и бюрокрацията остават най-честият подарък от държавата към бизнеса и новите инвеститори. Ето защо авторите на "Стратегия 2020" поддържат идеята държавата да създава климат за предприемачество и да обезщетява собствениците на бизнес при загуби, резултат от чиновническо безхаберие.
Успоредно с конкурентния пазар във федерацията трябва да се осъществяват и свободни политически избори и защита на политическата свобода.
"Самите учени експерти навярно разбират, че всяка от назованите препоръки фактически ликвидира този модел на управление, който бе създаден в Русия от 2000 г.", отбелязва в. "Независимая газета".
Без радикални промени обаче през 2050 г. страната ще се развива с по-бавни темпове от тези през 2010 г., дори и производителността на труда да бъде увеличавана ежегодно.