Томислав Дончев: АЕЦ "Белене" няма как да се завърши без "Росатом"

05.03.2019 | 10:25
по статията работи: econ.bg
Вчера държавната руска корпорация съобщи, че е готова наравно с други претенденти да участва в конкурса за възобновяване на строителството на българската атомна централа "Белене" и е способна да завърши изграждането в кратки срокове
Томислав Дончев: АЕЦ "Белене" няма как да се завърши без "Росатом"
Снимка: под лиценза на creative commons

Съоръжението АЕЦ "Белене" няма как да бъде завършено без "Росатом". Този месец ще започне процедурата за търсене на инвеститор. Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев в ефира на Би Ти Ви. Вчера държавната руска корпорация съобщи, че е готова наравно с други претенденти да участва в конкурса за възобновяване на строителството на българската атомна централа "Белене" и е способна да завърши изграждането в кратки срокове. Съобщението дойде в деня, в който започна посещението на руския премиер Дмитрий Медведев в София. В състава на придружаващата го делегация е и генералният директор на "Росатом" Алексей Лихачов.

"Сърбия и Северна Македония също проявяват интерес към проекта. Когато видим офертите, ще изберем най-добрата", обяви още Дончев.

Междувременно пред "Нова телевизия" енергийният министър Теменужка Петкова обясни, че реакторите, които стоят в найлони, по думите на премиера Бойко Борисов, на площадката за АЕЦ "Белене" не остаряват като технология, а са направени по най-съвременната и най-сигурната технология. "Към настоящия момент притежаваме оборудване, което е платено, площадка, която е лицензирана, притежаваме и огромна част от документите, свързани с лицензирането на този проект, така че са налице всички предпоставки да бъде направен опит този проект да бъде реализиран на пазарен принцип", изреди министърът. Освен това посочи, че според последните изследвания на БАН площадката е с най-ниския риск от земетресения в цялата страна.

"Ситуацията днес е много по-различна от тази, която беше през 2012 г. , когато беше взето решение за спиране на проекта. Тогава беше налице и тази финансово-икономическа криза, която не даде възможност за намиране на най-добрия финансов модел за реализация на проекта", каза още тя.

До броени дни България щяла да обнародва поканата за избор на стратегически инвеститор за АЕЦ "Белене". Петкова още веднъж изреди проявения към момента интерес от компании - китайската CNNC, "Фрамaтом", корейската хидро-атомна корпорация, "Дженерал електрик" и "Росатом". "Всички тези заявки, които се правят в момента, говорят за това, че към този проект, при тези условия, които сме обявили, е налице такъв интерес", обясни тя.

"Друг въпрос е кой и как ще инвестира в проекта. Собствеността на дружеството, което ще се образува като резултат от процедурата, ще има три основни компонента. Единият ще е на българската държава на база оборудването, което вече притежаваме. Вторият ще е за стратегическия инвеститор – този, който ще доинвестира свежи пари. Имаме амбицията да има още един дял, който ще е за всички останали заинтересовани. Вече две балкански страни – Македония и Сърбия, проявиха принципен интерес към участие в проекта. Те биха могли да бъдат съдружници в този трети компонент", обясни Томислав Дончев.

Той коментира и темата с останалите енергийни проекти. "Всички идеи за пренос на газ са съобразени с европейските изисквания. В България ще се случи разширяване на газопреносната мрежа, но това не е "Турски поток", а по-скоро "Балкански поток".

"Трасето е от руска граница до Провадия ще е с нисък бюджет, защото там има тръби. Трасето, което е на север, ще ползва разрешителни от "Южен поток", което ще е по-икономически изгодно", обясни вицепремиерът.

"За нас е стратегически важно да запазим ролята си на транзитьор на газ, а приоритет на България е да е отворена към всички доставчици", добави вицепремиерът. По думите му, ако един енергиен проект е финансово, икономически и правно добре подготвен, "не може да бъде спрян с телефонно обаждане или визита".

В отговор на въпрос пред "Нова телевизия" Теменужка Петкова коментира, че на базата на проведените пазарни тестове за интереса към доставки по бъдещото газово трасе се очакват приходи от транзитни такси от 397 млн. лв. годишно. Така до 2039 г. общо натрупаните приходи се очаква да възлязат на над 7 млрд. лв. Тогава, по изчисленията на Петкова, би трябвало да се смята, че АЕЦ"Белене" е изплатена.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...