"Сделка по всяка вероятност ще има, но все още не е финализирана. Най-вероятно до края на седмицата всичко ще бъде изяснено." Това каза пред БНР Цветозар Томов, заместник-председател и говорител на Централната избирателна комисия, за проведената вчера вечерта среща между комисията и производителя на машини за гласуване "Смартматик".
В началото на юни фирмата "Сиела Норма" отказа да осигури поисканите от ЦИК допълнително 1500 машини, защото не беше съгласна с цената от 6.5 млн. лв. за поръчката, поиска 14-15 млн. лв. Тогава ЦИК прекрати преговорите с нея и започна преговори директно с производителя на машини за гласуване "Смартматик". Вчера стана известно, че в Нидерландия са произведени 672 машини, до сряда в Тайван могат да бъдат произведени още 800 и в четвъртък да бъдат изпратени към България.
ЦИК в сегашния ѝ състав няма намерение да харчи безразборно пари на данъкоплатците, изтъкна Томов. "Ще търсим максимално изгодни за страната и за ЦИК финансови условия при реализацията на тази сделка", коментира той за преговорите със "Смартматик".
Относно договора, който ЦИК ще предложи на "Сиела Норма" за логистиката и софтуерното осигуряване на 9600 машини, купени от фирмата, за предстоящите избори, Томов посочи, че "без сключването на такъв договор, колкото и машини имаме, няма да можем да ги използваме". Преговорите продължават около транспорта, логистиката на машините и процедурата за актуализирането на софтуера за всеки следващ вот, поясни Цветозар Томов. По думите му целта е до президентските избори наесен ЦИК да е самостоятелна и да не зависи от никого за актуализирането на софтуера за следващи избори.