Наредба № 21 от 14 май 2004 г. за окачествяване на кланични трупове от свине по скалата (S)EUROP

МЗГ

Държавен вестник брой: 102

Година: 2006

Орган на издаване: МЗГ

Дата на обнародване: 19.12.2006

Глава първа
ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 1. С наредбата се уреждат редът и методът за окачествяване и класификация на кланични трупове от свине по скалата (S)EUROP, с изключение на кланични трупове от свинете за разплод.

Чл. 2.
(1) Задължително окачествяването на кланични трупове от свине по скалата (S)EUROP се извършва в кланици, в които броят на кланетата, изчислен средно за календарната година, надхвърля 200 броя седмично.
(2) Кланици, които не отговарят на изискванията по ал. 1, могат да извършват доброволно окачествяване на кланичните трупове от свине по скалата (S)EUROP.
(3) Кланици, които отговарят на условията на ал. 1, но обработват само свине, родени и отгледани в техни свинарници, и разфасоват и преработват всички получени трупове, не са длъжни да извършват окачествяване на кланичните трупове по скалата (S)EUROP.

Чл. 3. Окачествяването и класификацията се извършват от класификатори, които притежават свидетелство за класификация на кланични трупове от свине по скалата (S)EUROP. Класификаторите са длъжни да спазват всички правила на процедурата за претегляне и окачествяване.

Чл. 4. Министърът на земеделието и горите със заповед възлага на класификаторите извършването на окачествяването и класификацията на кланичните трупове в кланиците.

Глава втора
ПРИЕМАНЕ, ПРЕДКЛАНИЧЕН ПРЕСТОЙ, ПРЕТЕГЛЯНЕ И КЛАНЕ

Чл. 5.
(1) Всяка партида животни за клане се приема в кланицата при спазване на следните изисквания:
1. свинете са маркирани по реда на Наредба № 6 от 2003 г. за идентификация на животните и регистрация на животновъдните обекти, в които те се отглеждат (ДВ, бр. 7 от 2003 г.);
2. партидата свине се придружава от ветеринарномедицинско свидетелство.
(2) Партидата свине, получени от един доставчик, се настанява в отделен бокс за предкланичен престой.
(3) Животните се колят по реда на приемане на партидите.

Чл. 6.
(1) Клането на животните, доставени в кланицата преди 12 ч. на обяд, се извършва в деня на приемането им. Ако клането не се извърши в деня на приемането, при заплащане на трупа теглото му се увеличава по следния начин:
1. с 1,25 % - когато клането е извършено до 12 ч. на следващия ден;
2. с 2,5 % - когато клането се извърши до 24 ч. на следващия ден;
3. с по 1,25 % - за всеки следващ ден закъснение.
(2) Клането на животните, доставени в кланицата след 12 ч., се извършва не по-късно от 12 ч. на следващия ден. При неспазване на срока при заплащане на трупа теглото му се увеличава с 1,25 % за всеки ден престой.

Чл. 7.
(1) Труповете се претеглят не по-късно от 45 мин. след клането с точност до 100 г.
(2) Теглото на охладения труп се изчислява, като теглото на топлия труп, определено по реда на ал. 1, се намали с 2 %.
(3) Когато трупът се претегля по-късно от 45 мин. след клането, при изчисляване на теглото на охладения труп от намалението по ал. 2 се изваждат по 0,1 % за всеки 15 минути закъснение на претеглянето.

Чл. 8. При транспорт на животните, кланичен престой и клане се спазват изискванията за намаляване на възбудата, болката и страданието на животните, определени в Наредба № 4 от 2000 г. за ветеринарномедицинските изисквания за хуманно отношение към животните по време на транспорт (ДВ, бр. 16 от 2000 г.) и Наредба № 20 от 2002 г. за намаляване до минимум страданията на животните по време на клане (ДВ, бр. 55 от 2002 г.).

Глава трета
ОКАЧЕСТВЯВАНЕ И КЛАСИФИКАЦИЯ НА КЛАНИЧНИ ТРУПОВЕ

Чл. 9.
(1) На окачествяването по скалата за класификация (S)EUROP подлежи кланичен труп от свиня, заклано, обезкръвено и почистено от вътрешностите животно, цяло или разделено наполовина, без езика, четината, краката и половите органи, салото, бъбреците и диафрагмата.
(2) Когато представяните за окачествяване трупове се различават от описанието по ал. 1, класификаторът посочва в протокола за окачествяването начина на представяне и преизчислява теглото на труповете въз основа на коефициенти, определени по методика, одобрена от министъра на земеделието и горите.

Чл. 10.
(1) За окачествяване кланичните трупове се представят с повърхност без повреди, кръвоизливи и набитости и без остатъци от вътрешни органи, съсирена кръв и други видими замърсявания.
(2) Забранява се отделянето на мастна, мускулна или друга тъкан от кланичните трупове преди завършване на претеглянето, окачествяването и маркирането.

Чл. 11.
(1) Окачествяването на кланичните трупове се извършва преди претеглянето на трупа.
(2) На всеки кланичен труп от партидата се поставя индивидуален пореден номер.

Чл. 12.
(1) Кланичните трупове се окачествяват чрез оценка на съдържанието на постно месо съгласно таблицата в приложение № 1.
(2) Съдържанието на постното месо се определя като съотношение на теглото на всички напречно набраздени мускули, които могат да бъдат отделени с нож, и общото тегло на трупа.
(3) Теглото на всички напречно набраздени мускули се установява чрез:
1. пълно нарязване на трупа;
2. частично нарязване на трупа.
(4) (Изм., ДВ, бр. 102 от 2006 г.) Окачествяването на кланичните трупове се извършва въз основа на:
1. регресионно уравнение за апаратура Хенеси сонда съгласно приложение № 2;
2. регресионно уравнение за апарат Ултрафом 200 съгласно приложение № 3.
(5) (Изм., ДВ, бр. 102 от 2006 г.) Окачествяването на кланичните трупове с апаратура и методи, различни от посочените в предходните алинеи, се извършва въз основа на съответно регресионно уравнение, одобрено от министъра на земеделието и горите.

Чл. 13.
(1) След извършване на окачествяването и класификацията класификаторът съставя протокол за резултатите от окачествяването. Протоколът се съставя в 5 екземпляра и в него се вписват данните по чл. 15.
(2) Протоколът се подписва от класификатора и се предоставя до края на работния ден на длъжностно лице от кланицата, което представя копие от него на производителя, доставил или предал животните за окачествяване в кланицата.
(3) Протоколът се съхранява в кланицата най-малко 4 седмици след датата на окачествяването.

Чл. 14.
(1) Окачествените кланични трупове се маркират с печат, поставен в областта на бута, който съдържа класа на трупа, означен с главна буква, или съдържанието на постното месото, изразено в проценти. Буквите и цифрите на печата са високи най-малко 2 сm, а мастилото е нетоксично, незаличимо и топлоустойчиво.
(2) Кланичните трупове могат да се маркират и с устойчив и добре залепващ етикет, който съдържа резултата от класификацията.

Чл. 15. За животните, заклани, претеглени и окачествени в кланицата, се води дневник, в който се вписват следните данни:
1. име, адрес и регистрационен номер на кланицата;
2. дата и час на приемане на живите животни и дата и час на клане;
3. име и адрес на производителя или доставчика на живите животни;
4. идентификационен номер на животното;
5. индивидуален пореден номер на трупа;
6. топло тегло на трупа;
7. резултат от окачествяването;
8. име на класификатора.

Чл. 16. Кланичните трупове се съхраняват в кланицата най-малко 24 часа след окачествяването.

Глава четвърта
КОНТРОЛ НА ОКАЧЕСТВЯВАНЕТО

Чл. 17.
(1) Окачествяването на кланичните трупове се контролира чрез проверки на длъжностни лица, упълномощени от министъра на земеделието и горите.
(2) Проверките във всички кланици, извършващи окачествяване, се извършват без предупреждение най-малко веднъж на всеки 3 месеца и обхващат най-малко 50 случайно избрани трупа.
(3) Не се разрешава използването за лични нужди или разгласяване от лицата по чл.1 на информацията, която им е станала известна по време на проверките.

Чл. 18.
(1) Производителят, доставил животни за окачествяване в кланицата, както и собственикът или управителят на кланицата могат да оспорят резултатите от окачествяването до края на работния ден, в който е извършено, чрез сигнализиране на лицата по чл. 17, ал. 1.
(2) При оспорване на резултатите от окачествяването повторната класификация на труповете се извършва в срок до 24 часа след първоначалната класификация от класификатор, имащ право да извършва повторна класификация.
(3) Министърът на земеделието и горите със заповед определя класификаторите, които имат право да извършват повторна класификация.
(4) Разходите за повторната класификация са за сметка на:
1. класификатора, извършил първоначалната класификация, когато резултатът от повторната класификация е различен от първоначално определения клас на трупа;
2. оспорващия класификацията, когато резултатът от повторната класификация е в рамките на същия клас на трупа.

Глава пета
ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ИНФОРМАЦИЯ

Чл. 19. Всяка седмица класификаторите изпращат в Министерството на земеделието и горите данни за окачественото количество и средната цена за покупко-продажбата на кланични трупове за предходната седмица. Средната цена се определя на 100 килограма тегло на охладения труп за всяка категория.

Чл. 20. В Министерството на земеделието и горите се поддържа информационна база данни за кланиците, извършващи класификация на кланични трупове от свине по системата (S)EUROP, и количеството и цената на кланичните трупове за всяка категория.

ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА

§ 1. По смисъла на тази наредба:
1. "Постно месо" е месото без тлъстини, включително и междумускулните.
2. "Пълно нарязване на трупа" е пълно обезкостяване на половинката, включително главата и краката.
3. "Частично нарязване на трупа" е разделянето на половинката на четири части.

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 2. Наредбата се приема на основание чл.38е от Закона за животновъдството.

§ 3. Наредбата влиза в сила от 1.I.2005 г.

§ 4. Контролът по изпълнението на наредбата се осъществява от министъра на земеделието и горите.

Приложение № 1
към
чл. 12, ал. 1

Таблица за класифициране на кланични трупове от свине

Месо без тлъстини Клас в процент
спрямо трупа
60 и повече S
55 до 60 E
50 до 55 U
45 до 50 R
40 до 45 O
под 40 P

Приложение № 2
към
чл. 12, ал. 4

Регресионно уравнение

Методът за дисекция при разработване на националното регресионно уравнение в т. 2 е разработен въз основа на частична дисекция (четири части на половинката) по референтния метод на Валстра и др., 1995 г. Окачествяването на кланичните трупове въз основа на разработено регресионно уравнение за апаратура Хенеси сонда:
1. Hennessy Grading Probe (HGP) е снабдена със сонда с диаметър 5,95 мм (6,3 мм на пронизващото острие на върха на сондата) с фотодиод тип Сименс (type Siemens LED-LYU 260-EO) и фотодетектор тип Сименс (type Siemens 58 MR). Оперативното разстояние за измерване на сондата е между 0 и 120 мм. Измерванията се извършват на лявата половина на трупа в следните пунктове: при последното ребро на 8 см латерално от линията на разполовяване на трупа и между 3-то и 4-то последни ребра на 6 см латерално от линията на разполовяване на трупа. Преди започване на измерването апаратът се калиброва. Пунктовете за латерално измерване на гръбната линия се определят с монтиран на апарата пластмасов щит.
2. Съдържанието на постно месо в кланичния труп се определя чрез регресионно уравнение: У = 48,785 - 0,386 Х1 - 0,215 Х2 + 0,226 Х3,

където:
У е установеният процент на постно месо в кланичния труп;
Х1- дебелината на гръбната сланина (включително кожата) в милиметри, измерена на 8 см латерално от средната линия на трупа на нивото на последното ребро;
Х2- дебелината на гръбната сланина (включително кожата) в милиметри, измерена на 6 см латерално от средната линия на трупа на нивото между трето и четвърто ребро;
Х3- дебелина на мускула в милиметри, измерен в същото време и същото място, където е установена стойността на Х2.

Приложение № 3
към чл. 12, ал. 4, т. 2
(Ново, ДВ, бр. 102 от 2006 г.)

Регресионно уравнение

Оценката на кланичните трупове от свине е направена според референтния метод за класификация по Валстра и Меркус (Процедура за оценка на процента месо без мазнини в съответствие с новите референтни методи на ЕС за дисекция на свински трупове с цел класификация, 1995 г.).
Окачествяване на кланичните трупове въз основа на разработено регресионно уравнение за апарат Ултрафом 200:

1. Принципът на работа е ултразвуково сканиране в обхвата на 3,5 мегахерца. Измерването на дебелината на постното месо и на сланината се прави в диаметър от 5-сантиметров сектор, през който преминават не по-малко от 64 ултразвукови трансдюсера. Пулсациите се разпространяват между тъканите на различни плътности, т. е. между сланина и мускул. Измерванията за определяне на количеството постно месо се извършват на лявата половина на животното в две точки:
1 - гръбна сланина между 3 и 4 лумбален прешлен на 7 см от медиалната линия на трупа (гръбначен стълб);
2 - гръбна сланина и дебелина на мускулното око между 3 и 4 последно ребро на 7 см от медиалната линия на трупа (гръбначен стълб).

2. Съдържанието на постно месо в кланичния труп за апарат Ултрафом 200 се определя с регресионно уравнение:

*Y = 67,247 - 0,3599 * X1 - 0,3475 * X2 + 0,01786 * F2,

където: *Y е процентът на постно месо в кланичния труп;
*X1 - дебелината на гръбната сланина, в милиметри, при 3 и 4 лумбален гръбначен прешлен на 7 см от гръбначния стълб;
*X2 - дебелината на гръбната сланина, в милиметри, при 3 и 4 последно ребро на 7 см от гръбначния стълб;
*F2 - дебелината на рибицата, в милиметри, при 3 и 4 последно ребро на 7 см от гръбначния стълб.

Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив