Наредба за условията и реда за съхраняване и унищожаване на наркотични вещества, растения и прекурсори, както и за вземане на представителни проби от тях

МС

Държавен вестник брой: 18

Година: 2006

Орган на издаване: МС

Дата на обнародване: 15.03.2006

Глава първа
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С наредбата се уреждат условията и редът за:
1. вземане на представителни проби от наркотичните вещества, растенията, съдържащи наркотични вещества, и от прекурсорите, иззети при условията и по реда на Наказателно-процесуалния кодекс (НПК);
2. предаване и съхраняване в Централното митническо управление (ЦМУ) на Агенция "Митници" на иззетите наркотични вещества, представителните им проби, както и прекурсорите по чл.98, ал. 2 от Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите (ЗКНВП);
3. унищожаване на иззетите наркотични вещества, растенията, съдържащи наркотични вещества, представителните им проби, както и прекурсорите по чл.98, ал. 2 ЗКНВП.

Глава втора
ВЗЕМАНЕ НА ПРЕДСТАВИТЕЛНИ ПРОБИ ОТ ИЗЗЕТИТЕ НАРКОТИЧНИ ВЕЩЕСТВА

Чл. 2. От всеки вид иззето наркотично вещество с обща маса над 1 кг се взема представителна проба, включително в случаите, когато е разпределено в повече от една опаковка.

Чл. 3.
(1) Органите на досъдебното производство организират вземането на представителни проби с помощта на специалист - технически помощник, съответно от:
1. научно-техническите лаборатории на Столичната дирекция на вътрешните работи и на регионалните дирекции на вътрешните работи на Министерството на вътрешните работи;
2. Агенция "Митници".
(2) Длъжностните лица, определени по ал. 1, осигуряват необходимата техническа екипировка за вземане на представителните проби, опаковъчни материали и лични защитни средства.

Чл. 4.
(1) Процедурата по вземане на представителна проба от общото количество иззето наркотично вещество включва:
1. оглед на вида и съдържанието на всяка отделна опаковка и/или растителен материал;
2. оценка за еднородност на наркотичното вещество по външни белези - цвят и физическо състояние (прахообразно, течно или във вид на растителна маса, на пресовки и др.);
3. разделяне и групиране на обектите по външни сходни белези;
4. определяне нетната маса на всяка група от иззето наркотично вещество и вземане на представителна проба от всяка група;
5. претегляне нетната маса на представителните проби;
6. опаковане и запечатване на представителните проби и на останалото количество наркотично вещество в отделни опаковки съгласно чл. 10, ал. 5.
(2) За действията по ал. 1 се съставя протокол съгласно приложение № 1, като към протокола се прилага и фотоалбум на общия вид на наркотичните вещества и на разграничените групи.
(3) При възлагане на експертно изследване органите на досъдебното производство предават на лабораториите взетите представителни проби и съставения протокол, които са неразделна част от физико-химичната експертиза.
(4) След извършване на експертизата лабораторията опакова и запечатва представителната проба по начина, определен в чл. 10, ал. 3.

Чл. 5. Редът за вземане на представителни проби по тази глава се прилага и за иззетите прекурсори с маса над 1 кг.

Глава трета
ПРОЦЕДУРИ, СВЪРЗАНИ С НЕЗАКОННО ЗАСЕТИ РАСТЕНИЯ

Чл. 6.
(1) При изземване при условията и по реда на НПК на незаконно засети растения, посочени в приложение № 1 към чл.3, ал. 2 ЗКНВП, органите на Министерството на вътрешните работи или на досъдебното производство:
1. проверяват за наличие в тях на наркотично вещество чрез полеви наркотест;
2. измерват големината на засятата площ и в нея определят произволно избрани представителни участъци не по малки от 1 кв. м, разпределени върху цялата засята площ;
3. от растенията, намиращи се в представителните участъци, отделят:
а) при растения от рода на конопа - листната маса, цветните и плодните връхчета;
б) при опиевия мак - маковите глави и стебла без корените;
в) при кокаиновия храст - листата;
4. след изсушаване смесват и хомогенизират отделения растителен материал по т. 3 и чрез преизчисляване определят нетната маса в сухо състояние на цялата засята площ;
5. от растителния материал, получен по реда на т. 4, вземат представителна проба;
6. опаковат и запечатват представителната проба съгласно чл. 4, ал. 1, т. 6.
(2) След изготвяне на физико-химичната експертиза и след издаване на постановление на наблюдаващия прокурор комисия съгласно чл.95, ал. 2 ЗКНВП, определена със заповед на директора на съответната регионална дирекция на вътрешните работи, унищожава на място незаконно засетите площи чрез изгаряне, а при растения от вида на конопа - и чрез изораване.

Чл. 7.
(1) За действията по огледа на незаконно засетите площи, вземането на представителни проби и унищожаването на засетите растения се съставят съответни протоколи.
(2) Протоколът за вземане на представителни проби е неразделна част от физико-химичната експертиза.

Глава четвърта
СЪХРАНЯВАНЕ НА НАРКОТИЧНИ ВЕЩЕСТВА И ПРЕДСТАВИТЕЛНИТЕ ИМ ПРОБИ

Чл. 8.
(1) До предаването на иззетите наркотични вещества и на представителните им проби в ЦМУ органите, които са ги иззели, ги съхраняват при обезпечаване на необходимите мерки за сигурност.
(2) Редът за съхраняване на иззетите наркотични вещества и представителните им проби се определя от ръководителя на службата, която ги съхранява.
(3) Условията и редът за съхраняване на иззетите наркотични вещества над 500 кг до тяхното унищожаване се определят за всеки конкретен случай съответно със заповед на министъра на финансите или на министъра на вътрешните работи.

Чл. 9. Иззетите наркотични вещества, растения и прекурсори до 1 кг от всеки вид, както и представителните проби на наркотични вещества, растения и прекурсори над 1 кг се предават за изготвяне на експертно изследване в научните институти и лаборатории по чл.90, ал. 3 ЗКНВП.

Чл. 10.
(1) Органите на досъдебното производство, иззели наркотичните вещества, са длъжни в едноседмичен срок от получаване на физико-химичната експертиза да предадат наркотичните вещества и представителните им проби в специализиран склад на ЦМУ.
(2) В научните институти и лабораториите, извършващи експертните изследвания, се отделят наркотичните вещества от останалите веществени доказателства и се опаковат отделно.
(3) Отделените наркотични вещества и представителните им проби се опаковат и запечатват, както следва:
1. твърдите вещества - в прозрачни пликове с подходящи размери;
2. течните вещества - в херметично затворени съдове, поставени в прозрачни пликове.
(4) Веществата по ал. 3 се приемат за съхранение в ЦМУ, запечатани с печат на лабораторията, извършила експертните изследвания, или с печат на органа на досъдебното производство, когато целостта на опаковката или печата на лабораторията са нарушени.
(5) Органите на досъдебното производство опаковат в подходящи по размер и вид опаковки остатъците от наркотичните вещества, от които са взети представителни проби, и ги запечатват с печат или пломба.

Чл. 11.
(1) Иззетите наркотични вещества и представителните им проби се приемат за съхраняване в ЦМУ от длъжностни лица, определени със заповед на директора на Агенция "Митници".
(2) При смяна на длъжностните лица по ал. 1 се извършва инвентаризация на специализирания склад на ЦМУ.

Чл. 12.
(1) При предаването на запечатаните наркотични вещества под 1 кг и на представителните проби в специализирания склад на ЦМУ се прилагат следните документи:
1. писмо от службата, която ги предава, съдържащо данни за:
а) вида на наркотичното вещество;
б) общата нетна маса по физико-химична експертиза на всеки вид наркотично вещество;
в) номера на следственото дело или дознанието;
г) номера на прокурорската преписка;
д) номера на физико-химичната експертиза;
е) името на лицето, от което са иззети наркотичните вещества, неговата националност/гражданство и ЕГН/ЛНЧ;
ж) датата и мястото на изземване на наркотичното вещество;
2. заверено копие от физико-химичната експертиза.
(2) При предаването на наркотични вещества над 1 кг освен документите по ал. 1 се прилага и постановление на наблюдаващия прокурор за унищожаване на остатъка в съответствие с чл.91, ал. 2 ЗКНВП.

Чл. 13.
(1) Предаването и приемането по чл. 11 се извършват след претегляне на пакетите, съдържащи наркотично вещество, и съставяне на предавателно-приемателен протокол съгласно приложение № 2.
(2) Предавателно-приемателният протокол се съставя в два еднообразни екземпляра, подпечатани с печат на ЦМУ. Единият екземпляр се прилага към преписката на органите на досъдебното производство, а другият се съхранява в ЦМУ.

Чл. 14.
(1) Данните за обектите, съхранявани в специализирания склад на ЦМУ, се съхраняват и върху електронен носител на информация.
(2) Предавателно-приемателните протоколи, копията на протоколите от експертизите, останалите документи и електронните носители на информация, свързани с приемането, съхраняването, предоставянето за научни и образователни цели, както и протоколите за унищожаване на наркотични вещества се съхраняват при условия и по ред, определени със заповед на директора на Агенция "Митници".

Чл. 15. При необходимост от извършване на допълнителни процесуални действия в досъдебното и съдебното производство, включително предявяване на приети за съхраняване наркотични вещества, те се получават в ЦМУ от упълномощен от съответния орган служител.

Чл. 16.
(1) Иззетите наркотични вещества с маса под 1 кг и представителните проби от количествата с маса над 1 кг се съхраняват до влизане в сила на присъдата или до изтичане на давностните срокове за погасяване на наказателното преследване, след което се унищожават.
(2) Наркотичните вещества с маса над 1 кг, от които са взети представителни проби и е извършена физико-химична експертиза на основание на постановление на съответния наблюдаващ прокурор, се предават на съхранение в специализирания склад на ЦМУ и в срок 6 месеца се унищожават въз основа постановлението на прокурора.

Чл. 17. Ежегодно до 31 януари директорът на Агенция "Митници" назначава комисия, която извършва проверка на наличността, начина на съхраняване и на документацията относно наркотичните вещества и представителните проби, съхранявани в специализирания склад на ЦМУ.

Чл. 18. Редът за съхраняване по тази глава се прилага и за иззетите прекурсори по чл.98, ал. 2 ЗКНВП.

Глава пета
УНИЩОЖАВАНЕ НА НАРКОТИЧНИ ВЕЩЕСТВА И ПРЕДСТАВИТЕЛНИ ПРОБИ ОТ ТЯХ, СЪХРАНЯВАНИ В ЦМУ

Чл. 19. На унищожаване подлежат наркотични вещества и представителни проби от тях, съхранявани в ЦМУ, за които има влязла в сила присъда или издадено постановление от наблюдаващия прокурор.

Чл. 20.
(1) Унищожаването на наркотични вещества и представителни проби от тях се извършва чрез изгаряне при спазване изискванията на Закона за управление на отпадъците и подзаконовите нормативни актове по прилагането му. (2) Когато унищожаването чрез изгаряне е неприложимо, използват се други методи, гарантиращи необратимата деструкция на наркотичните вещества, при спазване изискванията на ал. 1.
(3) Унищожаването се извършва от лица, притежаващи: 1. разрешение по чл.37 от Закона за управление на отпадъците, или 2. комплексно разрешително, издадено по реда на глава седма, раздел II от Закона за опазване на околната среда за съответните отпадъци с код и наименование по приложение № 1 към чл.5, ал. 1 от Наредба № 3 от 2004 г. за класификацията на отпадъците (ДВ, бр. 44 от 2004 г.).

Чл. 21. (1) За всяко унищожаване директорът на Агенция "Митници" определя комисия съгласно чл.95, ал. 2 и 3 ЗКНВП. (2) Министерството на вътрешните работи осигурява охраната по време на всички операции, свързани с унищожаването. (3) Информация, свързана с унищожаването на наркотични вещества, се предоставя и разпространява само в деня на унищожаването от пресцентъра на Агенция "Митници".

Чл. 22. За унищожаването се съставя протокол в 5 екземпляра, подписани от всички членове на комисията.

Чл. 23. Редът за унищожаване по тази глава се прилага и за прекурсорите по чл.98, ал. 2 ЗКНВП.

ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. Централното митническо управление предоставя на Националната служба по наркотичните вещества при Министерството на здравеопазването за всяко тримесечие информация относно видовете и количествата приети на съхранениe наркотични вещества. Информацията се предоставя до 15-о число на месеца, следващ тримесечието.

§ 2. Количествата наркотични вещества, предоставяни за дейностите по чл.73 ЗКНВП, могат да бъдат отделяни от веществените доказателства, подлежащи на унищожаване. Тези количества се отделят от комисията по унищожаване по чл. 21, ал. 1, за което се съставя протокол.

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 3. Наредбата се приема на основание чл.90, ал. 2, чл.94 и чл.95, ал. 1 от Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите.

§ 4. Изпълнението на наредбата се възлага на министъра на вътрешните работи, на министъра на здравеопазването и на директора на Агенция "Митници".

Приложение № 1
към чл. 4, ал. 2

ПРОТОКОЛ
за вземане на представителни проби

Днес, ....................... г., в гр./с. .............................................., подписаният
................................, следовател/дознател при .............................., във връзка с
разследването по следствено дело/дознание № ........../.................... г. по описа
на .................................... на основание чл.90, ал. 2 от Закона за контрол върху
наркотичните вещества и прекурсорите, чл.4, ал. 2 от Наредбата за условията
и реда за съхраняване и унищожаване на наркотични вещества, растения и
прекурсори, както и за вземане на представителни проби от тях, наричана
по-нататък "наредбата", както и във връзка с чл.108 от Наказателно-
процесуалния кодекс, беше извършено вземане на представителни проби от
вещество, иззето с протокол ...................... от .............../......... г.
В присъствието на:
1. ............................................................................................................... – ................................... (длъжност) - специалист - технически помощник
2. ............................................................................................................... – ............................................................................... (адрес) - поемно лице
3. ............................................................................................................... – ............................................................................... (адрес) - поемно лице,
на основание чл. 4, ал. 1 от наредбата беше определена нетната маса на
веществото и бяха взети представителни проби.

I. ОБСТОЯТЕЛСТВА
..................................................................................................................................
..................................................................................................................................
..................................................................................................................................
..................................................................................................................................
(фактическа обстановка)
II. ОГЛЕД НА ИЗЗЕТОТО НАРКОТИЧНО ВЕЩЕСТВО (ПРЕКУРСОР)
........................................................................................................................
..................................................................................................................................
..................................................................................................................................
..................................................................................................................................
(съгласно чл. 4, ал. 1, т. 1 - 3 от наредбата)
III. ОПРЕДЕЛЯНЕ НЕТНАТА МАСА НА ИЗЗЕТОТО НАРКОТИЧНО ВЕЩЕСТВО (ПРЕКУРСОР) И ВЗЕМАНЕ НА ПРЕДСТАВИТЕЛНИ ПРОБИ
Съгласно чл. 4, ал. 1, т. 4 и 5 от наредбата беше определена нетната маса на иззетото наркотично вещество от всеки обект/група и бяха взети представителни проби от всеки обект/група, както следва:

№ обект/група

Маса бруто

Маса нето

Представителна проба нето

Остатък след вземането на пробите

1.
2.
3.
ОБЩО
Масите са изразени в грамове/килограми.
Взетите проби бяха поставени в отделни прозрачни пликове. Всяка проба беше номерирана с номера на съответния обект/група. Към пробите бяха приложени като мостри и по една празна опаковка от всяка група. Всички проби и мостри от празни опаковки бяха поставени и запечатани в прозрачен плик с печат/пломба на ......................... На етикета бяха положени подписите на: следователя/дознателя, поемните лица и експерта/специалиста - технически помощник.
Остатъкът от иззетото наркотично вещество/прекурсор беше опакован в .................................... съгласно чл. 10, ал. 5 от наредбата и беше запечатан с печат/пломба на ....................... На етикета бяха положени подписите на: следователя/дознателя, поемните лица и експерта/специалиста - технически помощник.
Настоящият протокол се изготви в два екземпляра - един за следователя/дознателя и един като част от физико-химичната експертиза.
Присъствали:
Специалист -
технически
помощник: 1. ...................... Поемни лица: 2. ......................
3. ......................

Следовател/дознател: ................................

Приложение № 2
към чл. 13, ал. 1

ПРЕДАВАТЕЛНО-ПРИЕМАТЕЛЕН
ПРОТОКОЛ
№ ......../.......... г.

Днес, ............./...... г., на основание чл.91 и чл.98, ал. 2 от Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите беше изготвен и подписан протокол за съхраняване на наркотични вещества.

ПРЕДАЛ:
служител ___________________
служба ___________________
длъжност ___________________
ПРИЕЛ:
служител ___________________
служба ___________________
длъжност ___________________
ОБЕКТ:
вид наркотично в-во (прекурсор) ___________________
% на активното вещество ___________________
брой опаковки ___________________
пломби/печати ___________________
следствено дело/ дознание № ___________________
прокурорска преписка № ___________________
физико-химична експертиза № ___________________
име на извършителя/ извършителите ___________________
националност/ гражданство ___________________
дата и място на изземването ___________________
МАСА нето бруто
по физико-химична
експертиза ___________________
измерена ___________________
ПРИДРУЖАВАЩИ ДОКУМЕНТИ:
1. Писмо до ЦМУ № ...../.... г.
2. Копие от физико-химична експертиза № .......
3. Протоколът е съставен в два еднообразни екземпляра.
ПРЕДАЛ: ПРИЕЛ:

(.................)

(.................)

Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив