Икономиката на САЩ нарасна за второ поредно тримесечие в края на 2019 година с 2,1% благодарение на подобряване на износа при рязко свиване на вноса, показва експресна оценка на Департамента по търговия.
Основна подкрепа за икономическия растеж през периода октомври - декември 2019 година оказа нарастването на американския износ с 1,4%, докато вносът се срина с цели 8,7% на фона на търговска война между САЩ и Китай. По този начин нетния експорт допринесе с 1,48 процентни пункта към растежа с 2,1% на БВП през последното тримесечие.
Потребителските разходи обаче, които формират около две трети от общия американски икономически растеж, се повишиха през четвъртото тримесечие на миналата година с едва 1,8% след увеличение с 3,2% през третото тримесечие и ръст с 4,6% през второто тримесечие (най-солиден растеж от края на 2014-а година). По този начин разходите на домакинствата допринесоха за икономическия растеж с 1,2 процентни пункта.
Правителствените разходи се увеличиха с 2,7%, допринасяйки за икономическата експанзия в края на изминалата година с 0,47 процентни пункта.
В същото време общите бизнес инвестиции се свиха с 1,5%, отбелязвайки спад за трето поредно тримесечие за пръв път от 2009 година насам, отнемайки от икономически растеж 1,08 процентни пункта, докато инвестициите в жилищния сектор нараснаха с 5,8 на сто. Инвестициите в оборудване намаляха с почти 3%, а разходите за съоръжения като петролни платформи се свиха с цели 10% през четвъртото тримесечие. Стойността на бизнес запасите пък нарасна с едва 6,5 млрд. долара след повишение с 69,4 млрд. долара през предходното тримесечие, което отне 1,09 процентни пункта от икономическия растеж през четвъртото тримесечие на 2019 година, показва експресната оценка на Департамента по търговия.
За цялата изминалата година БВП се повиши със скромните 2,3% след експанзия с 2,9% през 2018-а, отбелязвайки най-слабо повишение от 2016-а година насам. По този начин растежът на американската икономика пропусна заложената от администрацията на Доналд Тръмп цел от 3% за втора поредна година, въпреки агресивните съкращения на корпоративния данък от 35% на 21% на стойност 1,5 трлн. долара, които Белият дом и републиканците в двете камара на Конгреса на САЩ одобриха в края на 2017 година.