Безработицата в България: Регионални крайности от 2% до 15 процента

12.12.2024 | 09:15
по статията работи: econ.bg
Образованието е един от основните фактори за икономическо развитие. Очаквано, най-голям остава дела на висшистите в София - град, където те работят предимно в сектора на услугите.
Безработицата в България: Регионални крайности от 2% до 15 процента
Снимка: под лиценза на creative commons

В края на тази динамична за страната ни година, NOVA прави проверка в „Числата на седмицата” как се справяме в икономически и социален план, на фона на всички политически събития. Различните области на страната се разгледат поотделно, тъй като у нас от голямо значение е къде точно живеем.

Силно изразените регионални различия се запазват, но на места има изненади. Това показва анализ изготвен от Института за пазарна икономика, който изследва поведението на различните области у нас в годините след пандемията. Започваме с разпределението на Брутния вътрешен продукт. Ще обърнем внимание на три от тях – София-град, Видин и Стара Загора. И трите се отличават сред останалите по нещо. София е тази с най-голям дял.

За последната изследвана в анализа година – 2022-а, той възлиза на 68,7 милиарда лева, което представлява 41% от националната икономика. Макар да изглежда много, столичната икономика бележи спад от 2% за година. Видин пък е единствената българска област, чиято икономика не е успяла да достигне и 1 милиард лева, а Стара Загора е областта с най-бързо развиваща се икономика. Това я извежда на трета позиция, след столицата и Пловдив – със 6,2% дял от брутния вътрешен продукт. Експертите отдават това на сектор „Енергетика”.

И при безработицата големите разлики се запазват. При среден коефициент за страната през миналата година от 5,3%, само в София-град и Варна, той е под 4, като в столицата е дори под два. На фона на тази две области обаче, силно се открояват други 7, в които нивото надвишава 10%. Във Видин, където нивата на безработица са най-сериозни, процентите дори доближават 15.

Образованието е един от основните фактори за икономическо развитие. Очаквано, най-голям остава дела на висшистите в София - град, където те работят предимно в сектора на услугите. Най-голяма част от населението на София област пък, е със средно образование – над 70%. Именно то е най-разпространеното у нас и обхващаща половината от населението. Основното образование или пък още по-ниска степен, са най-разпространени в Сливен и засягат всеки трети жител.

Най-малко висшисти има в Пазарджик, най-малко хора със средно образование – в столицата, а най-малко ниско образовани има в Кюстендил – едва 4%.

Що се отнася до застаряването на населението, в различните региони това се случва с различно темпо. Докато в области като Габрово и Видин близо една трета от населението е над 65-годишна възраст, в столицата дяла на възрастните хора е под 20%. При най-малките – децата до 4-годишна възраст, най-висок е техният процент в Сливен, а най-малко малки деца има в Смолян.

Успешна за родния туризъм е била миналата година почти навсякъде. Нощувките в местата за настаняване надхвърлят като брой дори тези от периода преди пандемията. Това е така във всички области на страната с малки изключения като Добрич, Варна и София.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...