Правителството не се разбра със синдикати и работодатели за Бюджет 2025

12.12.2024 | 07:00
по статията работи: econ.bg
Бизнесът предлага замразяване на заплати и съкращения в администрацията, докато синдикатите настояват за по-високи обезщетения за безработица и майчинство
Правителството не се разбра със синдикати и работодатели за Бюджет 2025
Снимка: под лиценза на creative commons

Националният съвет по тристранно сътрудничество (НСТС) не постигна съгласие по отношение на проекта на Закон за държавния бюджет за 2025 г., съобщава БНР. Бизнесът предлага замразяване на заплати и съкращения в администрацията, докато синдикатите настояват за по-високи обезщетения за безработица и майчинство. 

„Остро се противопоставяме на всякакви опити с вдигане на данъци за хората и предприятията да се запушват дупки в бюджета, причинени от безотговорното харчене на пари, които не сме изработили“, каза изпълнителният директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Добрин Иванов, цитиран от националното радио. 

Финансовият министър Людмила Петкова обясни отказа на ресорното министерство от данъка върху свръхпечалбите на банките – една от мерките, достигнали до медиите преди официалното публикуване на бюджета, която в крайна сметка отпадна, с факта, че от догодина те ще плащат и „глобален данък“ от 15%.

„Получихме информация, че те ще платят 1,123 млрд. лева през 2025 г., което е значителен ръст върху техните данъци от тази година. Поради тази причина, тъй като Министерството на финансите не разполагаше с тази информация, се отказахме от данъка върху свръхпечалбите, защото той ще е повече от два пъти по-висок от този, платен през 2024 година“, каза Петкова, цитирана от БТА по време на извънредното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество.

По думите на Петкова данъчно-осигурителните мерки ще вдигнат приходите с 8,7 млрд. лева, а най-големият ефект в приходната част на бюджета идва от данъчните амнистии.

„Тази мярка е еднократна, но тя ще осигури както приходи в бюджета, така и ще подпомогне бизнеса, защото са натрупани задължения след Covid пандемията“, каза Петкова. Тя уточни, че за да бъдат реализирани тези мерки, те трябва да бъдат съпътствани с кредитни инструменти през Българската банка за развитие и другите банки.

Тази идея, заложена в бюджета, беше критикувана от Американската търговска камара в България. „Ако тази мярка бъде приложена към недобросъвестни към държавната хазна икономически субекти, то това би дало изключително негативен сигнал както към добросъвестните платци към бюджета, така и към инвестиционна общност у нас и по света“, се посочва в позиция на браншовата организация, според която този ход показва неспособността на институциите да се справят със сивата икономика в конкретни сектори, предлагайки на некоректните субекти „своеобразна индулгенция“.

Против мярката се обявиха и от Българската стопанска камара, като организацията се съмнява в очаквания финансов ефект в размер на над 5 млрд. лв. за 2025 г.

Съмнения в ефекта от предложението изразиха и от Института за пазарна икономика, според които в проектобюджета, от една страна, „се дава възможност за изсветляване на недекларирани доходи, а от друга, се наказват коректни данъкоплатци и бизнеси „на светло“. Икономистите от Института виждат риск за бюджетния дефицит, защото бюджетното салдо през 2025 г. ще зависи до голяма степен от ефекта на тази мярка.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...