Европейската комисия ще представи този месец готвения от началото на годината проект на нов законодателен акт за медийна свобода, съобщи "Сега".
Той ще включва общи правила за мениджмънта и регулациите при публичните медии, повече гаранции за прозрачност на собствеността, адекватно финансиране за публичните медии.
"Този закон ще бъде трудна битка", заяви заместник-председателят на Комисията Вера Йоурова, която отговаря за правосъдието.
„Някои държави-членки искат да могат да влияят на медиите, и те ще твърдят, че комисията иска да узурпира властта им. Някои собственици на медии се облагодетелстват от настоящата ситуация, и те ще крещят, че подкопаваме техния бизнес", коментира Йоурова, цитирана от "Le Figaro".
По-рано през седмицата Йоурова коментира пред Чешкото радио, че законодателното предложение ще се обсъжда в рамките на Чешкото председателство и разговорите няма да са леки.
Важният чл. 1 на новия закон гласи, че нито държавата, нито която и да е било институция следва да се бърка в това, което отразяват медиите.
Това означава, че в медиите влиза публично финансиране, то трябва да бъде прозрачно и недискриминационно, подчерта Йоурова.
"Недопустимо е отделни държави да финансират определени медии, а те в последствие да пишат приятни материали, както вече се случва", допълни еврокомисарят.
Новият закон ще съдържа повече гаранции за прозрачност на собствеността, включително възможност за осветяването ѝ по съдебен път, и по-добри гаранции за безпристрастност при назначаването и освобождаването на директорите на публични медии.
Новият проектозакон идва след публикуваните поредни препоръки към отделни страни-членки да защитят по-добре медийната свобода и плурализма.
През юли в рамките на годишния доклад относно върховенството на закона Брюксел за пръв път отправи конкретни препоръки към Полша, Румъния, Словения, Словакия, Чехия, Кипър и Унгария да засилят редакционната и управленска независимост на публичните си медии.