Българите са сред най-самотните в Европа

12.06.2023 | 17:30
по статията работи: econ.bg
Най-малко един на всеки 10 жители на Европейския съюз е самотен през по-голямата част от времето, показва нов доклад за самотата, изготвен по поръчка на Европейската комисия
Българите са сред най-самотните в Европа
Снимка: под лиценза на creative commons

Нов пилотен проект на Европейския съюз за изследване на самотата има за цел да следи и да се справи с нарастващата липса на „смислени социални контакти“ сред обитателите на стария континент.

Най-малко един на всеки 10 жители на Европейския съюз е самотен през по-голямата част от времето, показва нов доклад за самотата, изготвен по поръчка на Европейската комисия.

България е на трето място по този показател. Разпространението на самотата е различно в различните страни. Това може да се обясни с културни различия, но също така и с демографски различия.

Според EU-LS 2022 самотата е най-разпространена в Ирландия, като над 20% от респондентите съобщават, че се чувстват самотни. Следват Люксембург, България и Гърция. Най-ниски нива се наблюдават в Холандия, Чехия, Хърватия и Австрия.

Около 13 % от жителите на ЕС са отговорили, че се чувстват самотни през повечето време или през цялото време в първото проучване на самотата в ЕС, обхванало 25 000 души.

Проучването е направено, за да се получи представа за „епидемията от самота“, причинена от продължителните затваряния и изолация по време на пандемията COVID-19.

Данните за отделните държави показват, че самотата се е увеличила с над 15 процентни пункта по време на пандемията в България, Естония, Франция, Германия, Полша, Португалия и Швеция. За разлика от тях Белгия, Хърватия, Чехия, Гърция, Унгария, Румъния и В Испания се наблюдава увеличение на самотата с по-малко от 10 процентни пункта за същия период от време.

Според доклада самотата е най-разпространена в Ирландия, където приблизително 20 % съобщават, че се чувстват самотни почти постоянно.

Най-ниски нива на самота се наблюдават в Нидерландия, Чешката република, Хърватия и Австрия с по-малко от 10 процента от изследваната извадка.

Според доклада хората, които са самотни през цялото време или през по-голямата част от него, са с около 20 процентни пункта по-склонни да страдат от депресивни симптоми.

„Самотата не е само частен и индивидуален проблем“, се казва в доклада.

„Тя може да попречи на социалното сближаване и трябва да се разглежда като социален проблем и да се решава като такъв“.

В доклада се отбелязва, че освен събитията в живота на човека, значителна роля за самотата играят и културните фактори.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 15.11   1315 г. – В борбата си за независимост войските на новосъздадената Швейцарска конфедерация побеждават австрийската армия в битката при Моргартен. 1533 г. – В...