Българите ще изхарчат 86% от месечния си доход през лятото

07.07.2020 | 14:40
по статията работи: econ.bg
Българските потребители ще изхарчат 86% от месечния си доход през лятото. Това показва проучване на кредитната компания Фератум, наречено Международен летен барометър 2020, в което участват почти 15 000 домакинства от 11 държави
Българите ще изхарчат 86% от месечния си доход през лятото
Снимка: под лиценза на creative commons

Българските потребители ще изхарчат 86% от месечния си доход през лятото. Това показва проучване на кредитната компания Фератум, наречено Международен летен барометър 2020, в което участват почти 15 000 домакинства от 11 държави. То включва данни за това как пандемията от COVID-19 се отразява на живота на изследваните домакинства и как се е променило тяхното поведение и разходи в условията на изолация.

Изследването показва, че най-много от българите планират да изхарчат средства за покриването на разходите за ежедневни нужди (22%), за ново обзавеждане (10%), за грижи за децата (12%), както и за пътувания, но в рамките на страната (11%). 24% от запитаните ще покрият летните си разходи със спестявания, 45% ще изтеглят кредит от Фератум, а останалите 31% ще се обърнат към други финансови институции.

Като цяло обаче тенденцията е да се харчат по-малко пари през летните месеци, което обявяват, че ще направят 66% от анкетираните. Резултатите от изследването показват още, че повече от 50% са били засегнати от кризата с новия коронавирус и са анулирали всичките си планове за лятото. 25% са отказали международните си пътувания, а други 15% са се отказали да си купят кола тази година. 10% са планирали да закупят жилище, но те по-скоро биха забавили покупката, за да спестят повече пари.

Промяната в плановете може да се дължи на това, че 13% от анкетираните са загубили работата си заради пандемията, а 18% ще бъдат с намалено заплащане в близкото бъдеще. 58% са късметлиите, които не са били засегнати финансово, запазили са работата си, както и не са имали промяна във възнаграждението си.

Положителните страни на социалната изолация

Международният летен барометър показва една много любопитна тенденция -  пандемията е засегнала всички по различен начин, но е помогнала на хората да изградят нови хобита, да живеят по по-здравословен начин, да организират по-добре финансите си, както и да бъдат по-близки със семействата и роднините си.

През последните месеци хората са гледали телевизия като основно занимание (15%) най-вероятно, за да бъдат уведомявани за новостите покрай Covid-19. Видео разговорите и чатовете със семейството и приятелите също са заемали доста голяма част от ежедневието им (13%). Някой от анкетираните са прекарвали времето си навън, разхождайки се или спортувайки, където е било позволено (11%). 10% от анкетираните са гледали филми и сериали и са сърфирали в интернет.

18% от участниците в проучването са посочили, че първото нещо, което са направили след края на изолацията, е посещение на семейството си, а 16% са предприели среща с приятели и близки. На хората са им липсвали също излизанията, това да се хранят в ресторанти и да се забавляват на тераса или местен бар. Международните пътувания, ходенето на море, социалният и културен живот (кино, театър, концерти), дори пътуванията в страната също са сред нещата, които са липсвали на анкетираните. В края на класацията само с 3% можем да открием „връщането в офиса“.

Най-големите разходи по време на Covid-19

На въпрос - „за какво харчихте най-много парите си по време на изолацията“ повече от 50%  от анкетираните са отговорили, че са отделили най-много средства за хранителни стоки, следвани от домашни подобрения (13%), дрехи и обувки (12%) и продукти за лична хигиена (10%). 7% са стимулирали местния и малкия бизнес, поръчвайки храна от любимите си ресторанти.

От проучването става ясно, че българите по време на изолацията са харчили най-много за хранителни стоки (52%), придобивки за дома (13%), дрехи и обувки (12%) и продукти за лична грижа и хигиена (10%).

Резултатите от Международния летен барометър показват още, че: разплащанията в брой намаляват за сметка на онлайн плащанията, които се увеличават; 68% от анкетираните все още предпочитат да пазаруват от физическите магазини, вместо от електронните; хранителните продукти и пътуванията са сред топ летните разходи на 2020 година. 

Ferratum Group е международен доставчик на мобилно банкиране и дигитални потребителски кредити и кредити за малкия бизнес, разпространявани и управлявани от мобилни устройства. Основана през 2005 година и със седалище в Хелзинки, Финландия, Ferratum се разраства бързо в 23 страни в Европа, Африка, Южна и Северна Америка, Австралия и Азия.

Като пионер в дигиталните и мобилнитe технологии за финансови услуги, Ferratum е начело на революцията в дигиталното банкиране. Фератум има приблизително 680 000 активни потребители, които имат открита банкова сметка или активен кредитен баланс през последните 12 месеца (към 31 март 2020 г.).

Фератум Груп е регистрирана на Франкфуртската фондова борса под символ „FRU.“ За повече информация посетете www.ferratumgroup.com.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 24.01   41 г. – По време на Палатинските игри в Рим Касий Херея убива император Калигула. 1848 г. – Започва Калифорнийската златна треска в Сакраменто. 1862 г....