Тази година българските банки съвместно с правоохранителни органи са осуетили 104 неправомерни трансакции на пари с помощта на т.нар. "финансови мулета", двойно повече от миналата година. Идентифицирани са и 8 лица, които набират посредниците, както и 38 жертви на подобна престъпна дейност. Предотвратени са щети за над 1.5 млн. евро. Това отчете Асоциацията на банките в България (АББ) по повод осмата година на кампанията на Европейския център за борба с киберпрестъпленията към Европол, насочена срещу схеми за изпиране на пари и набиране на "финансови мулета".
Финансово муле се нарича лице, което прехвърля незаконно придобити финансови средства между различни банкови сметки, често в различни държави, като за тази дейност получава комисиона. По данни на Европол в 95% от случаите "финансовите мулета" се използват за усвояване на средства, източени преди това чрез киберпрестъпна дейност. Често тези посредници дори не разбират в какво престъпление са въвлечени.
За набирането на финансовите мулета се използват различни схеми, предупреждават от АББ. Например в сайтове за запознанства престъпници се опитват да убедят жертвите си да отворят банкови сметки за изпращане или получаване на средства. Друг прийом са постове в социалните мрежи и онлайн обяви с примамливи предложения за работа и изкарване на лесни пари. Тези обяви са насочени най-вече към млади хора, безработни, новодошли в съответната страна, като отново от тях се иска да предоставят банкова сметка или да открият нова. За да изглежда фалшивата обява автентично, престъпниците дори подправят уебсайтове на реално съществуващи компании.