Българското Черноморие остава предпочитана дестинация за румънците

22.06.2023 | 12:55
по статията работи: econ.bg
Притеснения за безопасността на крайбрежието се появиха и по отношение на румънския участък на Черно море. „Масло в огъня“ наля изявление на Световната здравна организация от преди няколко дни
Българското Черноморие остава предпочитана дестинация за румънците
Снимка: Пресцентър на Министерство на туризма

Слуховете, че водата на Черно море може да бъде заразена с различни бактерии след рухването на язовирната стена на Каховската ВЕЦ в Украйна, породиха въпроси сред някои туристи с резервации на българското крайбрежие, но не доведоха до отмяна на почивките. Такава е засега картината, която представят медиите в Румъния.

Притеснения за безопасността на крайбрежието се появиха и по отношение на румънския участък на Черно море. „Масло в огъня“ наля изявление на Световната здравна организация (СЗО) от преди няколко дни, в което се предупреждаваше за риск от холера във водите по долното течение на река Днепър. Информацията бе погрешно възприета сред мнозина в Румъния, което породи опасения, че холерата може да достигне румънския бряг, въпреки че предупреждението се отнасяше само за района, непосредствено засегнат от разрушаването на язовира край Нова Каховка.

През последните дни институции и специалисти и в Румъния, и в България ежедневно предоставят информация и коментират колко реална е възможността замърсените води от Днепър да достигнат румънския и българския бряг и дали това представлява опасност.

Властите в двете страни увериха през последните дни, че водата на Черно море е безопасна за туристите. В края на миналата седмица министрите на околната среда на България и Румъния обсъдиха координирани действия между двете държави във връзка с мониторинга на морската вода след разрушаването на язовирната стена в Украйна. Качеството на водите и в двете държави се следи постоянно.

След погрешно възприетото в Румъния предупреждение на СЗО за опасността от холера, румънската редакция на Радио Свободна Европа потърси за коментар морския биолог Ръзван Попеску Мирчени. В интервю за медията биологът каза, че няма причини за паника и подчерта, че холерата не се разпространява в солени води.

„Холерата се предава само в сладка вода, замърсена с фекалии или мъртви тела, какъвто е случаят в наводнените райони на Украйна“, обясни Ръзван Попеску Мирчени и подчерта, че в света няма документиран случай на заразяване с холера от морска вода.

Наводнението, причинено от разрушаването на язовирната стена в Украйна, носи със себе си тонове отпадъци, пестициди и бензин. Част от тези води ще достигнат Черно море, но властите и специалистите казват, че няма причина за тревога, обобщи румънската редакция на Радио Свободна Европа.

Биологът Ръзван Попеску Мирчени обясни, че устието на река Днепър ще изиграе ролята на филтър, като напомни, че пясъкът е един от най-добрите филтриращи материали и ще спре голяма част от бензина и въглеводородите, преди те да се излеят в морето.

Освен това въглеводородите се разпръскват във водата, като се опитват да заемат цялата повърхност, което означава, че докато стигнат до Черно море, количеството им вече ще е разредено, обясни специалистът и допълни, че процесът на разсейване ще бъде още по-силен в морската вода.

Според експерта голяма роля за разсейване на замърсителите ще изиграе река Дунав, чийто дебит се очаква да надхвърли средния от 6400 куб. м в секунда поради проливните дъждове през пролетта.

"Инерционното влияние на Дунав смесва много силно цялата тази водна маса и я изтласква на югоизток, към морето“, заяви морският биолог, цитиран от Свободна Европа.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...