Бюджетната комисия отлага видеонаблюдението в акцизните складове за неопределено време

09.03.2020 | 15:35
по статията работи: econ.bg
Камерите ще започнат да действат, след като мерките бъдат съгласувани с Европейската комисия. В мотивите към законопроекта е записано, че това се налага, тъй като поставянето им засягало текстове от европейска директива
Бюджетната комисия отлага видеонаблюдението в акцизните складове за неопределено време
Снимка: БГНЕС

Въвеждането на видеонаблюдение в акцизните складове се отлага за неопределено време. Това предвижда проектозакон за изменение на Закона за акцизите и данъчните складове, внесен в парламента от председателката на бюджетната комисия Менда Стоянова и група депутати от ГЕРБ.

Камерите ще започнат да действат, след като мерките бъдат съгласувани с Европейската комисия. В мотивите към законопроекта е записано, че това се налага, тъй като поставянето им засягало текстове от европейска директива. Също така на финансовия министър се дава срок от два месеца след получаване на съгласието на ЕК да запише в правилника към закона за акцизите как ще се събира информацията от камерите.

Не е посочено обаче колко ще продължи съгласувателната процедура с Брюксел, така че на практика прилагането се отлага за неопределено време.

Изискването за камерите бе прието в края на миналата година като мярка срещу контрабандата. С поставянето им ще се следи непрекъснато кой влиза и излиза от данъчните складове и какви количества алкохол и горива се изнасят от тях.

Още тогава бизнесът възрази срещу идеите на управляващите. Против идеята бяха всички засегнати браншови организации, които представляват българските производители на акцизни стоки - горива, вино, алкохол, пиво, тютюневи изделия. Недоволството им бе изразено пряко и чрез най-големите работодателски организации, начело с КРИБ и БСК.

Основният аргумент срещу промените бе, че те противоречат на Конституцията, на правилата за ограничаване на административното регулиране на стопанската дейност, на правилата за изготвянето на нормативни актове и на тези за защита на личните данни.

Бизнесът изказа опасения, че това е пореден експеримент върху легалните производители. В същото време контролните органи не предлагат адекватни мерки срещу тези, които работят изцяло на черно, без регистрации и лицензии и не плащат акцизи, данъци и осигуровки. Фирмите възразиха и че те ще трябва да поемат разходите по монтирането и поддържането на системите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 21.01   1506 г. – По нареждане на папа Юлий II е образувана армията на Ватикана – Швейцарската гвардия. 1542 г. – Английският парламент осъжда на смърт за...