В 53 общини няма нито един одобрен блок за саниране

25.01.2024 | 09:55
по статията работи: econ.bg
Със спечелени проекти са едва 102 общини, но повечето и от тях заявиха, че са ощетени, тъй като болшинството им блокове са оценени ниско и остават в резервния списък
В 53 общини няма нито един одобрен блок за саниране
Снимка: под лиценза на creative commons

В 53 общини няма нито един блок, одобрен за саниране. 108 български не са кандидатствали изобщо, установи проверка на Actualno.com. Със спечелени проекти са едва 102 общини, но повечето и от тях заявиха, че са ощетени, тъй като болшинството им блокове са оценени ниско и остават в резервния списък. И противно на олимпийския принцип:„Важна е не победата, а участието“, защото дори самото участие е успех – за здравето, за самочувствието, то е и гордост за страната, която състезателят представлява, а резултатът от състезанието за саниране на блокове в първия му етап е твърде горчив за твърде много хора. Той не донесе нито гордост за участващите, нито за общината, която им е помагала да си окомплектоват документите, нито за здравето и самочувствието им. Напротив.

Неслучайно заляха омбудсмана с жалби за отхвърлени проекти. Неслучайно от Горна Оряховица се провикнаха, че санират само ако сте техен човек. Неслучайно от Смолян изплакаха, че са като братчетата на Гаврош и поискаха държавата да им покрие 20-те процента за саниране. Неслучайно се наложи министърът на регионалното развитие многократно да обяснява опорочена ли е процедурата за саниране. Защото всъщност тук е важна единствено победата. Другият извод е, че тези, които не са участвали, са постъпили дори по-правилно, защото поне не са разочаровани, не са се охарчили нахалос, не са и гневни.

И как няма да са гневни в Момчилград, например? Там са подали 21 проекта. От тях няма дори еден спечелил финансиране. 18 са им в резервния списък, а 3 – отхвърлени. В Своге имат 17 в резервния списък и 5 отхвърлени. На Царево 16-те блока са в резервния списък. Крумовград е с 15 резервни и 2 отхвърлени. Всичките 15 блока на Монтана са в резервния списък. На Лъки – 14 в резервния и 1 отхвърлен, на Айтос – 13 в резервния и 1 отхвърлен, на Берковица – всичките 13 са в резервния списък, на Годеч – 11 блока са в резервния и 2 отхвърлени.

Харманли с 10-те си блока е в резервния списък, на Белоградчик – 9-те, на Чирпан – 8-те, на Маджарово – 7-те. И още, и още – до 53 общини, изолирани от първия етап, при който цялата инвестиция се покрива от европейския проект „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I“ и Плана за възстановяване и устойчивост.

А вторият етап ще е с 20% съучастие на живущите в съответните апартаменти. Кандидатите за него ще са значително по-малко именно поради тази причина. И именно заради нея се наложи да удължат срока за прием на документи - до 17:00 ч. на 29 февруари 2024 г.  Сдруженията на собствениците сега трябва да подадат необходимите документи в общините до 10-ти февруари. Към основния пакет вече трябва да приложат и решение на етажната собственост, че са съгласни да осигурят 20% съфинансиране. Интересно колко проекта ще се подадат. Цифрите в крайна сметка може да се окажат отрезвяващи за хората, които изработват критериите за оценка. Друг извод – лимитите, които бяха дадени за всяка община в аванс, че до съответната сума може да им бъдат одобрени блокове за саниране, бяха измамни. Именно те подведоха хората, създадоха им илюзията, че имат шанс. Никой не си направи труда да обясни, че сборът от лимитите на всички общини надвишава общата сума по програмата. Във всяка община приеха лимитите на доверие и се юрнаха да правят проекти, считайки че до съответната сума гарантирано ще спечелят блоковете им.

И последен – повечето общини са се съобразили с тези лимити и са подали проекти под сумите в тях. Има и идеални изключения, които всъщност онагледяват и потвърждават правилото. При лимит от 80 милиона лева, на община Бургас са й одобрени проекти за 78,6 млн. лв, в резервния списък имат обекти за 397,5 млн., а неодобрени са им блокове за 20,3 млн. лв. Същият е лимитът за Варна, но и там са одобрени проекти за почти 80 млн. лв., а в списъка с резервни имат блокове за 119 милиона. Лимитът на Велико Търново е 50 млн. лева. Одобрени в общината са проекти за 21,3 млн., имат резервни за 34 млн. лв. и неодобрени блокове за 708 хиляди.  

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...