Венецуела отново бие по инфлация традиционния заподозрян Зимбабве

22.11.2023 | 12:20
по статията работи: econ.bg
Според последните данни от Международния валутен фонд, три страни – Зимбабве, Судан и Аржентина – са в центъра на вниманието поради високите равнища на инфлацията през 2023 г.
Венецуела отново бие по инфлация традиционния заподозрян Зимбабве
Снимка: под лиценза на creative commons

Според последните данни от Международния валутен фонд (МВФ), три страни – Зимбабве, Судан и Аржентина – са в центъра на вниманието поради високите равнища на инфлацията през 2023 г.

Венецуела преживява десета поредна година с най-висока инфлация в света, като този път увеличението на потребителските цени се оценява на удивителните 360%. Въпреки че тази стойност е значително по-ниска от пиковата стойност през 2018 г. от 65 000%, това не означава, че икономиката на страната се възстановява, пише pixotab.com.

Причините за инфлационния хаос във Венецуела са многобройни и сложни. От политически нестабилност и неуспех в управлението на обществените финанси до намеса в икономиката и спад в производството – всички тези фактори допринасят за дългогодишната криза. Резултатът е тежко отразяване върху живота на обикновените венецуелци, които се борят със застрашително изпадане на стандарта си на живот. Венецуела не е единствената държава, страдаща от този икономически проблем.

Зимбабве се изправя пред сериозни предизвикателства, като инфлацията се увеличава с огромните 315%. Ситуацията в страната продължава да е сложна, въпреки опитите за икономически реформи. Необходими са допълнителни стъпки, за да се стабилизира икономиката и да се възстанови доверието на населението.

Судан също се бори с инфлационни нараствания, оценени на 256%. Неразрешените политически и икономически проблеми в страната създават несигурност и предизвикват трудности за гражданите. Международната общност трябва да се ангажира с усилия за подпомагане на Судан в търсенето на устойчиви решения.

В Латинска Америка, Аржентина също се изправя пред значителен икономически натиск, като инфлацията достига 122%. Тази държава се нуждае от комплексни и бързи реформи, за да стабилизира икономиката и да създаде устойчива основа за бъдещето.

Ситуацията в Зимбабве, Судан и Аржентина подчертава уязвимостта на световната икономика пред предизвикателствата на хиперинфлацията. Международната общност трябва да работи заедно, за да подпомогне тези държави в процеса на икономическо възстановяване. Интернационалните икономически институции трябва да предоставят необходимата подкрепа и съдействие, за да се осигури устойчив растеж и бъдеще за гражданите на засегнатите страни.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 11.11   307 г. – Лициний става римски император. 1572 г. – Датският астроном Тихо Брахе открива свръхнова в съзвездието Касиопея. 1611 г. – Сключен е...