Вълна от понижения помете борсите след новината за руската инвазия

24.02.2022 | 11:15
по статията работи: econ.bg
Суровият петрол сорт брент (Brent) - глобален еталон за основния руски износ и цените в Европа, се повиши с 5.6% до 102.22 долара за барел към 8 часа българско време
Вълна от понижения помете борсите след новината за руската инвазия
Снимка: под лиценза на creative commons

След нападението на Русия срещу Украйна борсите по света масово реагират с бързо разпродаване на акции и ценни книжа, а тези в Москва и Санкт Петербург прекратиха търговията по всички платформи.

Брокери и анализатори коментират, че очевидно се случва най-лошият възможен сценарий - сухопътна атака на Путин срещу Киев и мащабни санкции на Запада срещу Русия.

Суровият петрол сорт брент (Brent) - глобален еталон за основния руски износ и цените в Европа, се повиши с 5.6% до 102.22 долара за барел към 8 часа българско време.

Рублата падна до най-ниското си ниво от началото на 2016 г. - срив с 3.6% до 84.075 за долар и с 3.9% до рекордно ниските 95.2425 спрямо еврото, преди търговията да бъде спряна.

Извън борсовата търговия руските банки рязко повишиха обменните курсове и показват обезценяване с повече от 10% до най-слабите позиции в историята на тази валута. Най-големият кредитор в Русия - "Сбербанк", предложи да купува евро по 116 рубли, съобщи агенция РИА.

В Азия най-широкият индекс на азиатско-тихоокеанските акции на MSCI извън Япония падна с повече от 3.2% до най-ниското си ниво от ноември 2020 г. Австралийските акции .AXJO спаднаха с повече от 3%, а китайските "сини чипове" загубиха 2%.

В Токио Nikkei е 2.1% по-нисък.

Фючърсите на Euro Stoxx 50 и германските фючърси на DAX спаднаха с повече от 3.5% при ранните сделки, докато фючърсите на FTSE в Лондон бяха с 2% по-ниски.

S&P 500 се понижи с 2.3%, а фючърсите на Nasdaq паднаха с 2.8% на извънборсовата търговия.

Фючърсите на суров петрол Brent, които се люлееха между резки покачвания и спадове в сряда, скочиха с повече от 3.5% и надхвърлиха 100 долара за барел в четвъртък за първи път от септември 2014 г.

Петролът сорт West Texas Intermediate скочи с 4.6% до $96,22 за барел, най-високото им ниво от август 2014 г.

Златото скочи с повече от 1.7%, за да достигне най-високото си ниво от началото на януари 2021 г.

"Пазарът си търсеше извинение да разпродава и сега има истинско основание... С толкова много борсово търгувани фондове и автоматизацията на търговията те просто натискат бутона, когато има такава несигурност и купувачите "стачкуват". Кой знае докъде може да стигнат нещата", коментира за "Ройтерс" Джордж Кнаан от Barrenjoy Capital в Сидни.

"Изглежда доста ясно, че те се движат към Киев, което винаги е било един от най-лошите сценарии, защото сега ни чака дълга нощ, опитвайки се да разберем колко лошо става и какви санкции се налагат...", допълни Крис Уестън от Pepperstone в Мелбърн.

Техни колеги от азиатските пазари коментират, че историята показвала, че военни атаки като тази и геополитически събития в крайна сметка ще преминат, ако няма голям глобално икономически ефект, и пазарите ще се възстановят след първоначалния рязък спад. Но това е Русия и войната е в Европа, което означава натиск за повишаване на световната инфлация чрез по-високи цени на енергията, суровините и храните, т.е. влизаме в по-продължителен период на висока базова инфлация.

Ето още първоначални оценки:

Такава война означава също купуване на петрол и селскостопански продукти.

Китай вероятно ще засили подкрепата за сектори като селското стопанство, полупроводниците и нова енергия, които са от ключово значение за националната сигурност.

Западните икономики ще продължат да са изправени пред силен инфлационен натиск, което е друг труден фактор за ръководещите паричната политика, които в момента обмисляха дали да затегнат повече или да изчакат и да вдигнат лихвите.

Събитията са нещо много добро за златото, много положително за суровините като цяло и особено за петрола.

Инвеститорите масово ще бягат от акции, особено свързаните с потребителски стоки.

"От енергийна гледна точка светът е отчаяно неподготвен за геополитическа криза като тази. Запасите от петрол вече са зашеметяващо ниски, а Русия е толкова голям производител. Всякакви санкции, които застрашават доставките, биха били изключително вредни. От гледна точка на валутата - защо курсът на еврото в момента не е много по-нисък е мистерия, защото би трябвало да бъде", каза Робърт Рени, ръководител стратегии на финансовия пазар за австралийската Westpac.

"В момента сме в капана на пропагандните войни за това какво всъщност представлява инвазия и коя територия е суверенна и коя не. Може би Путин (дори) ще се опита да смени властта в Киев, което би бил най-лошият сценарий, защото това би означавало много строги санкции, огромни икономически сривове в цяла Европа и пореден инфлационен шок, който ще бъде много трудно за глобалните политици да смекчат...", допълва колегата му Кайл Кода от IG Australia.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 30.10   701 г. – Започва понтификатът на папа Йоан VI. 1470 г. – Хенри VI става отново крал на Англия. 1905 г. – Император Николай II обявява с указ първата...