"Очаква се новата учебна година да започне присъствено", обяви образователният министър Красимир Вълчев пред NOVA.
"Още юни месец имахме разговор с колегите министри от страните членки, всички ще стартират присъствено учението. Ще бъдем готови, когато има установени случаи на болни деца или учители, веднага да премине в електронна среда. Относително сепаритизиране на паралелките- вътре в паралелките не можем да осигурим дистанция, но може да приложим разделяне на класовете", коментира той.
Възможен е компромис при деца със заболявания. Само по медицински причини някои деца могат да си останат вкъщи и ще има компенсация с дистанционно обучение. Ще се изисква медицинска бележка за по-трайно отсъствие. Коментира се и темата за семейства, в които се живее с възрастни баба и дядо.
"Организационните мерки ще бъдат препоръчителни. Ние ще дадем отворен списък препоръки", посочи той.
Вълчев уточни, че "това, което се стремим, учениците да стоят колкото се може по-малко време в коридорите". Ще се настоява за носене на маски извън класните стаи.
"Носенето на маски в коридорите е предпоставка да не се затваря цялото училище. Епидемиологът ще следи епидемичната обстановка. В началото на всеки час ще има 10-минутна беседа с децата за препоръките", обясни още министърът на образованието.
Според Вълчев учителите са се справили добре с дистанционното обучение. Той смята, че е имало взаимопомощ между колегите. Има усилия да се обезпечават учителите. Предвижда се подпомагането на 30 лв. и 16% увеличение на възнагражденията.
"При болен ученик в един клас, съответният клас се карантинира", разкри Вълчев.
А относно университетите - при тях има повече възможност за гъвкавост. Очаква се вузовете да правят т.нар. "превключване" на дистанционно обучение, но учебната година се очаква да започне присъствено.
Относно политическото напрежение Красимир Вълчев заяви, че уважава протеста на младите, но те трябва да са внимателни кой застава зад демонстрациите.
"Факт е, че тези протести се смесиха – от една страна желанието на младите да живеят в един по-добър свят, но това няма как да стане с пошли средства – ако издигаш бесилки. От друга страната виждаме политически играчи, които са загубили избори. Имали сме възможността да променим нещо, бидейки в управлението. Трябва да се стремим към назидателните методи", коментира той.