Светът преживява бързо развитие в сферата на технологичните иновации, което се отразява и в начина, по който управляваме нашите финанси. Използването на електронно банкиране е във възход, като предоставя на потребителите възможността да контролират своите финанси чрез електронните устройства, които носим в джобовете си. Независимо дали става въпрос за плащане на сметки, преводи или инвестиции, електронното банкиране предлага удобство и бързина. Въпреки този напредък, ново проучване на YouGov разкрива, че не всички се чувстват комфортно да използват тази услуга, пише pixotab.com.
Според данните от проучването, цели 27% от потребителите в 48 държави по света изразяват неудобство при използването на електронно банкиране. Този процент отразява различните гледни точки и нагласи към финансовите технологии в различните региони.
На върха на списъка с държавите, в които потребителите се чувстват най-неудобно при използването на електронно банкиране се нарежда Германия, където 44% от хората изразяват съмнения по отношение на тази услуга. След тях следват САЩ с 38%, Бхарат (Индия) с 37% и Япония с 29%. Дори и в Мексико, където технологичното развитие нараства, 28% от анкетираните се чувстват неудобно с електронното банкиране. В Бразилия и Испания приблизително една четвърт от хората също изпитват трудности с тази форма на финансово управление.
Има и държави, в които потребителите се чувстват значително по-комфортно при използването на електронно банкиране. В Норвегия само 11% от анкетираните изразяват неудовлетворение, а във Финландия този процент е още по-нисък, като само 10% се чувстват неудобно.
Тази разнообразна картина на приемането на електронното банкиране може да бъде обяснена с различни фактори. Опасенията от киберсигурността могат да са един от ключовите моменти, които допринасят за недоволството на някои потребители. Също така, недостатъчното познаване на съвременните финансови технологии може да играе своята роля във възникването на тези съмнения.
Все пак, независимо от различията в приемането на електронното банкиране по света, фактът, че този начин на управление на финансите става все по-широко приет, свидетелства за неспирното развитие на технологичните иновации и растящата важност на цифровия свят в нашите животи. В бъдеще, може би ще видим още по-голямо разпространение и приемане на тази удобна услуга, след като се преодолеят някои от текущите предизвикателства и се насърчи образованието по въпросите на киберсигурността и съвременните финансови технологии.