Гъвкавите условия на труд - в основата на баланса между работа и личен живот

13.02.2024 | 11:00
по статията работи: econ.bg
Когато става дума за насърчаване на положителна работна среда, гъвкавостта е един от най-ефективните и най-желаните елементи, необходими за създаване на здравословен баланс между работа и личен живот
Гъвкавите условия на труд - в основата на баланса между работа и личен живот
Снимка: под лиценза на creative commons

Ново проучване, проведено от Центъра за изследване на благосъстоянието на Оксфордския университет, установи, че когато става дума за насърчаване на положителна работна среда, намаляване на стреса и повишаване на устойчивостта на служителите, гъвкавостта е един от най-ефективните и най-желаните елементи, необходими за създаване на здравословен баланс между работа и личен живот.

Проучването установява също, че индивидуалните интервенции за психично здраве, включително курсове за съсредоточеност или приложения за благосъстояние, не са допринесли наистина за служителите и че по-широкомащабната подкрепа и по-съпричастните управленски практики имат по-благоприятно въздействие, предава Euronews. „Нараства консенсусът, че организациите трябва да променят работното място, а не само работника“, коментира д-р Уилям Флеминг, научен сътрудник в Центъра за изследване на благосъстоянието към Оксфордския университет и автор на изследването.

Тези данни са свързани с отделно проучване, което установява, че след пандемията 72 процента от жените дават приоритет на целта и баланса в работата и търсят гъвкавостта, която улеснява това.

Организациите, които подпомагат гъвкавите работни договорки, са отчели скок в производителността и ефективността на служителите, става обаче все по-очевидно, че много работодатели се отказват от гъвкавите работни договорки и прибягват до наблюдение на служителите, за да следят присъствието в офиса. В Обединеното кралство служителите в консултантската фирма EY се наблюдават от старши служители чрез въвеждане на карта с плъзгане, за да се гарантира спазването на насоките за хибридна работа на компанията, които изисква от работниците да бъдат в офиса определен брой дни в седмицата.

Meta и Citigroup също са инициирали мониторинг на присъствието на служителите чрез въртяща се преграда на входа, за да определят кой влиза в офиса и колко често го прави. Междувременно в САЩ Bank of America изпрати писмено предупреждение до служителите си, за да подчертае, че присъствието им в офиса е задължително.

Тези „образователни писма“ предупреждават, че неспазването на заповедите за връщане в офиса ще доведе до дисциплинарни действия. 

В ЕС законодателството дава на всички работещи родители на деца до осемгодишна възраст правото да поискат гъвкави условия на работа, както и на полагащите грижи също да поискат гъвкави условия на труд.

Отделни държави в рамките на ЕС също са приложили законови права на национално ниво, което позволява на работниците да поискат гъвкави работни условия. Това включва Австрия, Латвия, Португалия, Румъния, Словакия и Испания, които приемат ново законодателство относно правото на дистанционна работа в началото на пандемията. Ирландският Закон за баланса между професионалния и личния живот и други разпоредби от 2023 г. означава, че работодателите трябва да предоставят подробна причина, ако отхвърлят молба за гъвкави условия на труд.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...