Гълъб Донев увери, че кабинетът ще работи активно за приемането на еврото

24.02.2023 | 16:40
по статията работи: econ.bg
Въвеждането на еврото дава допълнителен тласък за ускоряване на реформите и конвергенцията с най-развитите страни с ЕС. Постигането на дългосрочна устойчивост ще е ускорено, ако България е член на еврозоната, подчерта той
Гълъб Донев увери, че кабинетът ще работи активно за приемането на еврото

Премиерът Гълъб Донев обяви, че служебното правителство ще продължи да работи активно за приемането на еврото. На конференция, организирана от Министерството на финансите, посочи, че докато е министър-председател, ще настоява за еврото да се говори разбираемо и ясно, с аргументите, които са основани на разумни факти, а не събуждат ирационални страхове.

Обяви, че с конференцията се открива големият разговор в обществото, който ще търси сближаването на българските граждани с идеята за присъединяване на България към еврозоната.

Присъединяването на страната към най-развития икономически и паричен съюз и въвеждането на втората глобална резервна валута ще направи България по-подготвена както за сегашните, така и за следващите възможни кризи, ще ни даде допълнителна стабилност както във финансово, така и в геополитическо отношение, посочи той.

Въвеждането на еврото дава допълнителен тласък за ускоряване на реформите и конвергенцията с най-развитите страни с ЕС. Постигането на дългосрочна устойчивост ще е ускорено, ако България е член на еврозоната, подчерта той.

Цитира изследвания от страните, приели еврото, че влизането в общия валутен съюз не носи значителен ефект върху инфлацията, а основните рискове са единствено по линия на нелоялни търговски практики, като даде пример за това и от Хърватия. Подчерта, че инфлацията в Хърватия се е повишила с едва 0.2% между декември и януари.

Научените уроци от Хърватия ще се приложат и в България, увери той.

Посочи, че влизането в еврозоната дава позитивен импулс във всички важни аспекти на страните. Даде пример с Естония, която също имаше валутен борд, че за 10 г. след приемането на еврото средната заплата е нараснала с 85% до 1548 евро през 2021 г.

Сред новите членки виждаме прогреса в стандарта на живот след влизането в еврозоната. Имаме силен позитивен пример, от който да черпим опит, допълни Донев. Обяви, че кабинетът е готов да работи със същото ускорено темпо за приемане на еврото.

Валдис Домбровскис, изпълнителният заместник-председател на Европейската комисия, коментира, че чрез валутния борд България на практика е приела еврото, но тъй като формално не е част от еврозоната, само внася във вътрешната политика решения на Европейската централна банка, без да може да бъде на масата, на която се вземат тези решения. От жизненоважно значение е България да не се разколебава от избрания път, заяви той. Домбровскис изтъкна, че от създаването му еврото се превърна в нещо повече от средство за обмен между държавите в еврозоната, то е символ на силата, единството и солидарността на Европа в момент, когато тези ценности са заплашени и подложени на изпитание.

За малко повече от 2 десетилетия еврото допринесе за просперитета на европейската икономика, подчерта той.

"Известно ми е, че не всички подкрепят еврото в България, посочи той, но каза, че година преди влизането в еврозоната на родината му Латвия едва 40% от гражданите са подкрепяли това, а в момента делът им е нараснал до 80%. "Жизненоважно е хората да бъдат ясно информирани", подчерта той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 31.10   475 г. – Ромул Августул е провъзгласен за римски император. 802 г. – Никифор I е провъзгласен за византийски император. 1470 г. – Хенри VI за втори път...