Депутатите от групата на "Продължаваме промяната - Демократична България" ще внесат през следващата седмица законопроект, който да позволява на клиентите на мобилните оператори да се откажат от договора си с с тях, без да плащат три наказателни вноски. Преди да бъде внесен проектът обаче, депутатът от "Продължаваме промяната" Искрен Митев обяви инициативата в профилите си в социалните мрежи. Идеята е тази възможност да важи, в случай че операторите вдигнат цените едностранно.
Темата се актуализира, след като през януари абонатите на "Виваком" и "Йетел" получиха съобщения, че цените, които плащат по договорите си, ще бъдат актуализирани с размера на инфлацията за 2023 г., която малко преди това Националният статистически институт бе обявил. "Виваком" обяви, че индексирането ще е с годишната инфлация за декември от 4.7%, а "Йетел" - със средногодишната за 2023 г., която е 9.5%.
Един от проблемите е, че общите условия са част от договорите с абонатите, на които те не могат да влияят. Тъкмо в тях е записано, че цените може да се актуализират с инфлацията. Другият проблем е, че абонатите не могат да се откажат от услугите на оператора си, ако той вдигне цените и те не са съгласни, ако не плати 3 наказателни вноски.
Очаква се Комисията за защита на потребителите да поиска от операторите да премахнат тези клаузи от общите условия, а ако не го направят доброволно, тя ще заведе колективен иск срещу тях в съда за обявяване на тези клаузи за нищожни. Поне такава заявка даде наскоро председателят на комисията Стоил Алипиев.
Междувременно БСП обяви, че чрез Федерацията за защита на потребителите в България ще заведе колективен иск в съда. На обществено обсъждане наскоро се разбра, че колективен иска, заведен от комисията, ще приключи по-бързо на всички инстанции, отколкото ако бъде заведен от неправителствена организация.