Държавният департамент публикува ежегодния си доклад за инвестиционния климат в държавите по света. В него е посочено, че страната ни привлича чужди инвеститори с ниска цена на труда и плосък данък, но корупцията е ендемична.
За България докладът започва с думите, че страната ни е считана от много инвеститори като привлекателна дестинация за инвестиции с правителствени стимули, ниска цена на труда и плосък корпоративен данък, съобщава БНР.
Докладът на Държавния департамент продължава с негативните заключения за влиянието на Covid-19 върху икономиката ни, ръста на заплатите, който значително надвишава ръста на икономическия растеж и производителността на труда.
Държавният департамент отбелязва и влизането ни в ЕРМ-II, но с предупреждение, че дори при най-добрия сценарий, влизането ни в еврозоната няма да стане в близките години. Унищожителна е критиката в края на резюмето от доклада. Посочва се, че чуждестранните инвеститори продължават да се опасяват от липса на върховенство на закона у нас. Корупцията е ендемична, особено при големите инфраструктурни проекти и енергетиката.
Като основни проблеми за инвеститорите се посочват чести законодателни промени и бавна правораздавателна система. Към началото на 2020-та, отбелязва Държавният департамент, остават въпроси за ангажимента на българското правителство да изпълнява договорите си, в това число и с американски инвеститори. Американска компания е била изправена пред удължени регулаторни пречки в опитите си да влезе в енергийния пазар в България, посочва Държавният департамент.