През последния месец се акумулира голямо напрежение в системата на горите между дърводобивните фирми и държавата. За това алармира в ефира на БНР Веселин Камбуров, представител на дърводобивния бранш у нас. Той посочи причината - наредба за ползване на горите, влязла в сила от 1-ви май тази година, ограничава малките фирми да работят наравно с всички в гората.
„Именно заради тези ограничения в почти 90% от горските стопанства на търгове се явяват по една-две фирми. Ограниченията са поставени от големи лобистки фирми. Министерството пое инициатива за диалог“, поясни Камбуров в предаването „Преди всички“ и допълни:
„Старата наредба допускаше всички фирми до участие в търгове. С новата се въведе изискването – възможност за участие да има фирма, преработила 100% от дървесината. Това е грешка и ние сме сезирали Комисията за защита на конкуренцията, защото не се поставя равна конкуренция. В такъв случай малките или новите фирми са обречени“.
Веселин Камбуров посочи и друг проблем пред фирмите в бранша – недостиг на работна ръка.
„Държавата създава изкуствено напрежение. Държи ниска цената на дърводобива, а в същото време вдига цената на суровината. Преди четири години трупите струваха 80 лева, сега държавата ги продава на 120 лева. Дърводобивът беше 20 лева за кубик, за тези четири години държавата не го е пипнала. Всичко това води до „ефект“, че работниците избягаха, а квалифицираните работници, които успяхме да създадем през годините, напускат. Ако миналата година при нас работеха 200 души, днес техният брой е 40“.