Европейският център за превенция и контрол на заболяванията промени начина на отчитане на ваксинацията в страните членки. Вместо като процент от пълнолетното население данните вече се поднасят като дял от цялото население на съответната държава.
Промяната идва, след като през октомври ЕС разреши използването на ваксините на "Бионтех"/"Пфайзер" и на "Модерна" за младежи между 12 и 15 г. Няколко европейски държави вече усилено ваксинират тийнейджърите в училищна възраст в опит да смекчат започналата пета вълна на инфекции на континента. Очаква се в близките седмици да се издаде препоръка и за използването на препарата на "Бионтех"/"Пфайзер" във възрастовата група от 5 до 11 г.
Според новия подход към понеделник 64.9% от европейското население е напълно ваксинирано, а 69.6% са приели поне една доза. България остава последна по ваксинации в ЕС и в Европейското икономическо пространство с 22.9% напълно ваксинирани и 25.3%, направили поне една доза. Румъния е предпоследна с 33.9% от цялото си население, ваксинирано срещу COVID-19. Места в дъното на класацията намират и Словакия и Хърватия с 45% ваксинирано население. Нивата в Западна Европа са значително по-високи с Португалия (81.3%) и Малта (81.2%), които водят в Европа по ваксинационното покритие на своите граждани, по данни на европейската здравна агенция.
През септември ЕС обяви, че 75% от пълнолетното население на съюза е напълно ваксинирано, което беше поставено като цел от европейските лидери в началото на годината.