Всеки пети анкетиран руснак възнамерява да продължи да работи и след пенсиониране. Основните причини са малкият размер на пенсията, необходимостта от финансова помощ за деца и внуци, страхът от самотата. Тези данни бяха оповестени днес от Общоруският център за изследване на общественото мнение (VTsIOM).
„Ако възрастен човек иска да продължи да работи, никой не трябва да му забранява да го прави - 45% от анкетираните смятат така, по-често 60-годишни респонденти и по-възрастни (49%), както и жителите на столицата Москва (56%).
Почти една четвърт от руснаците изразяват мнението, че човек може да симпатизира само на онези, които поради обстоятелства са принудени да работят в напреднала възраст (23%), това мнение е по-често сред 18-24-годишните (30%) и в населени места с население под 100 хиляди (29%) или 500-950 хиляди жители (27%) ", - посочва ВЦИОМ.
В същото време всеки пети руснак (20%) вярва, че в пенсионирането има както положителни, така и отрицателни аспекти. Само 8% вярват, че пенсионерите се занимават с работа и възпрепятстват повишаването на младите служители, а 3% са на мнение, че хората трябва да продължат да работят в напреднала възраст.
Руснаците смятат, че причините, поради които пенсионерите продължават да работят, са: недостатъчна пенсия (74%), желание за финансова помощ на деца и внуци (56%), желание да бъдат с хора в екип (32%), както и интерес към работата (19%) или просто навик (16%).
Cpeдният мeceчeн paзмep нa пeнcиятa в Pycия пpeз пъpвитe шecт мeceцa нa 2020 г. e 14 150 pyбли (392 лeвa). Зa пocлeднa гoдинa тoзи пoĸaзaтeл ce e yвeличил cpeднo c 6 нa cтo.