Заради хубавото време топлофикациите пратиха по-тънки сметки за парно

18.04.2024 | 11:35
по статията работи: econ.bg
Домакинствата с централно парно в страната са потребили от 7 до 16 процента по-малко топлинна енергия заради значителното затопляне в сравнение с миналата година по това време
Заради хубавото време топлофикациите пратиха по-тънки сметки за парно
Снимка: под лиценза на creative commons

Домакинствата с централно парно в страната са потребили от 7 до 16 процента  по-малко топлинна енергия заради значителното затопляне в сравнение с миналата година по това време.

Времето е било по-топло и спрямо този февруари. Топлофикациите се принудиха за първи път от много години да спрат отоплението още в началото на април. Столичното парно и повечето дружества качиха сметките за март в касите и сайтовете си. 

 +8,7 градуса е била средната месечна температура този март в София, +7,1 е била  за март 2023 г. 1,6 градуса би трябвало да се отразят с около 16 процента по-ниска сметка за този март, но върху сметката се начисляват 20 процента ДДС вместо 9%, колкото се е начислявало до 1 юли м. г. 

При почти еднаква цена на топлинната енергия – през този отоплителен сезон 137,93 лв/мВтч, а през миналия 137,86 лева/мВтч, се получава известно компенсиране и намалението на сметката е много по-малко от очакваното, обясниха експерти. 

Така домакинство, което е платило за отопление на двустаен и за топла вода 172 лева за март 2023 година, сега има фактура от 165 лева, или само 7% по-ниска. 

Средната месечна температура през февруари е била +7,6 градуса, тоест с 1,1 градуса по-студено от този март. Тоест сметката за март би трябвало да по-ниска, въпреки че сме се топлили два дни повече. 

Проверка на „Телеграф“ обаче показа, че домакинство, платило 129 лева сметка за парно и топла вода за февруари, е получило вчера с 21 лева по-висока сметка – 150 лв. 

Доставената топлинна енергия на потребителите от Велико Търново  през март 2024 г. е била с 21,45 процента по-малко, отколкото през март 2023 г. Средната сметка за парно и топла вода този март е 72,15 лева, а година пред това 78,41 лева, съобщава  топлофикацията в своя сайт.

Малко повече от половината домакинства - 53,14 процента, са със сметки под 50  лева, между 150 и 200 лева ще платят 6,48 процента, под 1 процент са получили фактура, по-голяма от 350 лева. 

„Топлофикация Враца“ е доставила почти еднакво количество топлинна енергия  на своите клиенти през март тази и миналата година.

„Топлофикация Перник“ е доставила със 7,7% по-малко топлинна енергия, отколкото същия месец преди година. Дружеството обръща внимание, че клиентите, които са на прогнозни сметки, са в по-неизгодна позиция, защото чак след предстоящия отчет на уредите ще научат колко е било действителното им потребление.  

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 16.01   27 г. пр.н.е. – Сенатът на Римската империя удостоява за първи път с титлата август император Гай Юлий Цезар Октавиан. 927 г. – Кордоба (в дн. Испания) е...