Публикуваните наскоро данни на Агенцията по вписванията за сделките, сключени през периода април - юни, показват, че имотният пазар сякаш е ударил спирачките. Спадът на броя на сделките продължава вече цяла една година.
В големите градове това намаляване навсякъде е с двуцифрени проценти, а в Бургас през второто тримесечие тази година са сключени с 23% по-малко имотни сделки, отколкото през същия период на миналата.
В София спадът е 11,7% на годишна база, във Варна е 12,4%, а в Пловдив - 17,8%. Дори Несебър, където се изповядват сделките от Равда, Слънчев бряг и Св. Влас и където доскоро продължаваше да има ръст, не е подминат от тази вълна. През второто тримесечие там са купени с 23,3% по-малко имоти, отколкото за същото тримесечие на 2022-а, макар че тези 2235 сделки са повече от сключените в Бургас.
Спадът не е подминал нито един областен град, независимо колко процъфтяващ е бил имотният пазар там само допреди една година. Изключения няма и при нито едно селище по Черноморието или планинските градове с курорти като Разлог, Банско, Самоков и т.н. От всичките 113 поделения на Агенцията по вписванията в България спад на сделките не е отчетен само в населени места като Ардино, Кнежа, Девин, Ивайловград и други такива, където пазарът не е особено голям и ръстът може и да се е получил случайно.
Заедно с това има и спад на изтеглените жилищни кредити спрямо година назад. Но първо, той е само 2% и второ - отнася се за броя на регистрираните от Агенцията по вписванията ипотеки.
От данните на БНБ обаче става ясно, че има 18% ръст на обема на изтеглените ипотечни кредити, който се получава заради стойността на имотите - те са средно с 20-25% по-високи, отколкото година по-рано.
Според кредитния консултант Тихомир Тошев повечето клиенти предпочитат ипотечните кредити с плаваща лихва, която към момента е между 2 и 2,6% за евровите, докато фиксираната лихва още от миналата година се движи между 3 и 3,5%.
“Лихвите ще мръднат малко нагоре, това е безспорно, вероятно към края на годината. Но и тогава най-добрите оферти ще продължат да са под 3%. Така че се озовахме в топ три на европейските държави с най-ниски лихви, това е ситуацията на пазара. В някои страни тенденцията се обръща - в Румъния от 2% лихвите стигнаха до 8%, а през последните месеци паднаха до 6,5-7%”, каза пред “24 часа” кредитният консултант.
Той е категоричен, че влизането на България в еврозоната няма да се отрази негативно на лихвите по кредитите и дори предположи, че те може да тръгнат пак надолу. “Еврозоната ще ни гарантира по-голяма сигурност и стабилност на пазара, всички страни в еврозоната имат по-малък ръст на лихвите, отколкото страните със собствени валути”, посочи Тошев.
На почти същото мнение за нивата на лихвите е и шефката на дирекцията за ипотечно кредитиране на Банка ДСК Пламена Тотева.
“От началото на годината няма промяна в лихвите по ипотечните кредити - те са едни от най-ниските в Европа и са наполовина на тези в Румъния. Аз очаквам лихвите да започнат плавно да се увеличават към края на тази година. Да речем, ще се вдигнат с около 0,5 процентни пункта, но дори така ще стигнат 3,1% за кредитите в евро. За левовите просто следете нивата на лихвите по депозитите. Ако те се увеличат с даден процент, а аз очаквам този ръст да е с около 0,25 процентни пункта, очаквайте след около 6 месеца с толкова да се увеличат и лихвите по левовите кредити”, обясни Тотева.