КЗП: Внимавайте при сключване на договор извън търговския обект

03.09.2024 | 07:30
по статията работи: econ.bg
Потребителите трябва да са много внимателни при сключването на договори за покупка на стоки, защото договорът влиза в сила от момента, в който доставчикът е получил съгласието на потребителя в писмена форма
КЗП: Внимавайте при сключване на договор извън търговския обект
Снимка: под лиценза на creative commons

Председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Мария Филипова призова гражданите да се запознаят със своите права и задължения преди сключването на договор по време на презентации извън търговския обект, съобщиха от пресцентъра на Комисията. 

"За да се привлекат потребителите, се организират специални презентации в хотели, офиси, клубове, щандове за изложения, по време на спортни събития и други", обясни Филипова, цитирана в съобщението.

Тя акцентира, че потребителите трябва да са много внимателни при сключването на договори за покупка на стоки, защото договорът влиза в сила от момента, в който доставчикът е получил съгласието на потребителя в писмена форма.

"Този метод на търговия често е насочен към хора от пенсионна възраст, поради което те трябва да са особено внимателни, когато купуват стоки извън търговския обект, защото служителите, които презентират стоките, са добре обучени професионалисти и могат да бъдат много убедителни", допълни тя, цитирана от пресцентъра на КЗП.

Председателят на КЗП припомни на потребителите, че те не са поканени на събитията, организирани от търговеца, за да им бъдат предоставени безплатни подаръци, а целта е те да закупят определени, най-вероятно скъпоструващи стоки, най-често на кредит.

"В тази връзка гражданите трябва добре да обмислят и преценят дали продаваната стока им е необходима и дали е по джоба им", каза Филипова.

Тя подчерта, че тези покупки много често са свързани с теглене на значителен кредит, а това затруднява упражняването на право на отказ от договора.

Потребителят има право да се откаже от сключения договор и да върне закупената стока в 14-дневен срок от датата на получаването ѝ.

„Преди да върнете стоката, трябва да информирате търговеца, че се отказвате от сключения договор“, допълни още Филипова и акцентира, че комуникацията трябва да бъде писмена – по имейл или с писмо по поща или куриер, защото телефонните разговори трудно могат да бъдат доказани. Също така стоката до търговеца да не се изпраща с наложен платеж, защото той не е длъжен да я заплати и може да откаже приемането ѝ.

Търговецът следва да възстанови сумата за покупката по начина, по който е заплатена, в 14-дневен срок от получаването ѝ обратно.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 19.09   335 г. – Далмаций е повишен в цезар и става управител на провинциите Тракия и Македония на Римската империя. 1356 г. – Стогодишната война: В Битката при Поатие...