КЗП се оплака, че веригите хранителни магазини отказват информация

21.02.2025 | 11:30
по статията работи: econ.bg
Голяма част от веригите хранителни магазини отказват поисканата информация във връзка с проверките на Комисията за защита на потребителите, се посочва в позиция на държавния орган
КЗП се оплака, че веригите хранителни магазини отказват информация
Снимка: КЗП

Голяма част от веригите хранителни магазини отказват поисканата информация във връзка с проверките на Комисията за защита на потребителите (КЗП), се посочва в позиция на държавния орган.

Председателката на Комисията Мария Филипова изтъква, че е изключително разочарована от начина, по който голяма част от търговските вериги неглижират проблема на потребителите, свързан с непрекъснатото повишаване на цените на основни хранителни продукти – още повече, когато има съмнения за необосновано увеличение на цени, без видима икономическа причина, което може да води до цялостно изкривяване на вътрешния пазар.

“Подобно поведение от страна на търговци, действащи на българския пазар, който е част от вътрешния пазар на Европейския съюз, е неприемливо за която и да е страна членка, без значение от националността на веригата”, почертава тя.

Филипова отбелязва, че дейността на българските контролни органи, както и на контролните органи на останалите страни членки, е свързана с правилното функциониране на целия вътрешен пазар на Европейския съюз.

На търговските вериги се напомня, че Комисията е изискала от тях конкретна информация във връзка с оповестените от законодателната и изпълнителната власт мерки за засилване на контрола върху нелоялните търговски практики. Освен това, КЗП е задължена за извършването на съответните проверки пряко и по силата на Закона за защита на потребителите, тъй като е преценила, че има съмнения за евентуалното прилагане на нелоялни търговски практики от страна на търговци към потребители.

Изисканата от Комисията информация е за целите на осъществявания контрол за спазване на разпоредбите на ЗЗП и цели да се установи прилагат ли се нелоялни търговски практики, които увреждат икономическите интереси на потребителите, като:

ограничават правото на свободен избор;

заблуждават или не предоставят информация за действителния размер на крайните цени или за размерите на намаленията и периодите на тяхното прилаган и т.н.

Отбелязва се, че като краен резултат прилагането на нелоялни търговски практики би могло косвено да доведе до изкуствено и необосновано повишаване на цените, тъй като част от различните разновидности на нелоялните търговски практики са свързани с недобросъвестното насърчаване на потребителя да закупи стока или услуга, а друга част са свързани с недобросъвестното възпрепятстване на потребителя да закупи стока или услуга, която потребителят е избрал.

“Тези нелоялни търговски практики са в състояние косвено да повлияят върху цялостното търсене и предлагане на стоки и услуги на пазара. Предвид, че цените на стоките и услугите в условията на свободна стопанска икономика се определят именно съобразно търсенето и предлагането, тези нелоялни търговски практики биха могли да доведат до необоснованото покачване на цените на дадени стоки или услуги, а от там да доведат и до изкривяване на пазара, тъй като ще се наблюдава търсене и предлагане, което не съответства на действителните нужди и волята на потребителите”, се допълва в позицията.

Посочва се, че отказът на голяма част от търговските вериги да предоставят информацията, която КЗП е изискала от тях, опорочава опитите на институцията да спомогне с усилията си в рамките на своята компетентност за нормализирането на пазарната среда. По този начин търговските вериги, вместо да окажат съдействие на държавата за възстановяване на нормалното функциониране на пазара, което е в интерес на всички участници по веригата (производител, доставчик, търговец, потребител), увеличават риска от продължаващо влошаване на ситуацията на пазара.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 21.02   1613 г. – Михаил Романов е избран за цар на Русия. 1719 г. – Улрика Елеонора се възкача на престола на Швеция и премахва абсолютната монархия в тази...